Букет од зачини, многу лук, маслиново масло и пармезан. Лесни за подготовка, многу вкусни печени зеленчуци.

Потребни производи:

2 тиквички

1 кг мали, свежи компири

200 гр печурки

10 лукчиња

100 г домати

1/2 лажиче сува мајчина душица

1/2 лажиче суво оригано

црн пипер

сол

60 г рендан пармезан

50 мл маслиново масло

2 стебленца свежа мајчина душица

Начин на приготвување:

Загрејте ја рерната на 220 степени.

Измијте го зеленчукот, тиквички и компирите, без да ги лупите, исечете ги на парчиња. Ставете ги во сад. Посипете ги сувите зачини, сол, бибер и полијте ги со маслиново масло. Измешајте ги добро и ставете ги во тава, обложена со хартија за печење. Ставете одозгора 2 стебленца свежа мајчина душица. Печете околу 30 минути.

Извадете ги и уште топли посипете ги со рендан пармезан.

https://www.nane.mk/wp-content/uploads/2017/04/pecen-zelencuk.jpghttps://www.nane.mk/wp-content/uploads/2017/04/pecen-zelencuk-400x214.jpgDijana IlievaВкусноБукет од зачини, многу лук, маслиново масло и пармезан. Лесни за подготовка, многу вкусни печени зеленчуци. Потребни производи: 2 тиквички 1 кг мали, свежи компири 200 гр печурки 10 лукчиња 100 г домати 1/2 лажиче сува мајчина душица 1/2 лажиче суво оригано црн пипер сол 60 г рендан пармезан 50 мл маслиново масло 2 стебленца свежа мајчина душица Начин на приготвување: Загрејте ја рерната...Секој ден нешто свежо