Скандинавскиот начин на живеење привлекува многу внимание. Ние сите сакаме да имаме минимален број на непотребни работи дома, правилно да го организираме просторот и да не брзаме никаде. Овој начин на живот во Данска, Норвешка и Шведска е исто така придружен со посебен пристап кон чистење на куќата. Студиите покажаа дека состојбата на домот директно влијае на расположението на една личност: на пример, пренатрупаниот ентериер може да предизвика стрес.

Знаеме дека луѓето не секогаш имаат доволно време за чистење, затоа сме подготвени да ги усвоиме скандинавските совети за да ги направиме нашите животи малку полесни.

Комбинирање на чистење со други работи

Со цел да се избегнат многу часови чистење, вреди постепено да се чисти просторот во период од неколку дена. Може да правите нешто попријатно во исто време. На пример:

  • Додека чекате да зоврие ручекот, избришете ги кујнските површини;
  • Додека гледате ТВ серија, можете да пеглате постелнина;
  • Избришете прашина, истоварете ја машината за миење садови или здиплете облека додека зборувате на телефон со слушалки.

Чистење во лето почесто отколку во зима

Како што знаете, за време на скандинавските зими нема многу сончева светлина, за разлика од летниот период. Во топлата сезона, норвешките, данските и шведските куќи се полни со светлина речиси деноноќно. Ребека Танди Норман, коосновач на скандинавски портал за животен стил, сподели дека таа чисти во текот на летото почесто затоа што сончевата светлина ги прави прашините повидливи.

Без теписи од ѕид до ѕид

Ники Брантмарк, авторот на „Лагом: Шведската уметност да се живее балансиран, среќен живот“, вели дека тепихот од ѕид до ѕид е „забранет“. Според Ники, овој вид тепих е многу нехигиенски.  Скандинавците се одлучуваат за дрвени подови што ги покриваат со помали килими, бидејќи тие можат да се тресат надвор и да се перат во машина.

Размислете за иднината

Маргарета Магнусон, автор на новата книга „Нежната уметност за чистење во Шведска: Како да им го олесните животот на вашите сакани“, препорачува да се запрашате: „Кој мислите дека ќе се грижи за сe` ова кога нема да сте тука? “. Да имате многу работи е извор на стрес, што помалку работи поседувате толку ви е поудобен животот.

Минимална употреба на средства за чистење

Ако чистите на секои неколку недели, ќе ви требаат разни средства за чистење за да се ослободите од целата насобрана нечистотија и прашина. Сепак, Скандинавците се навикнати постепено да ги чистат своите куќи и тие се обидуваат да избегнат ситуации кога просторијата е хаос. На овој начин, средствата за чистење не се потребни, доволно е само влажна и сува микрофибер крпа. Тие користат дополнителни средства за чистење само кога е потребно, пример кога треба да ја исчистат рерната или да го чистат подот.

Не трошете премногу време за вашата спална соба да изгледа уредно

Скандинавците наоѓаат удобност и пријатност во несовршеноста. Многу луѓе се навикнати да пеглаат чаршафи и навлаки за перници, да си го средуваат креветот секој ден и да ги поставуваат перниците по одреден редослед. За луѓето од Норвешка, Данска и Шведска, ова е премногу, бидејќи тие преферираат згужвана  постелнина и расфрлани перници. Затоа, средувањето на нивниот кревет откако ќе се разбудат трае само неколку минути.