Знаењето е моќ и може да ве извлече од неволји кои на прв поглед изгледаат на ќорсокак. Замислете автомобилот да ви се расипе сред пустелија или да останете без вода за пиење во дивината. И покрај тоа што мислите дека за овие ситуации вреди да се испаничи, постојат начини на кои можете да бидете подготвени за нив.

Ние собравме неколку добри трикови за вас кои можат да бидат навистина корисни за различни животни проблеми.

1. Ако немате вода за пиење во дивината

Еден од најбезбедните и најлесните начини да се добие вода во дивината е да се собере роса. Сè што треба да направите е да:

 • Пронајдете област каде што ќе има доволно роса, по можност поле. Најдобро време за собирање е наутро.
 • Избришете ја росата со впивачки материјал како памучна крпа или маица.
 • Истискајте ја водата во сад.

На овој начин, можете многу брзо да соберете вода за пиење.

2. Ако вашата тава гори

Најлошото нешто што можете да  направите во овој случај е да истурите вода на оган. Водата во комбинација со врело маслото ќе создаде експлозија што може да предизвика изгореници. Наместо тоа, треба да го покриете, по можност со капак. Бидете многу внимателни, не ја поместувајте тавата и оставете ја да се олади.

3. Ако вашиот автомобил одеднаш се расипе

Ако ова ви се случи кога сте далеку од дома или ако е среде ноќ, сепак можете да направите нешто за да ја подобрите вашата состојба:

 • Проверете дали имате мрежа и повикајте сервис за влечење – тие ќе дојдат кај вас и ќе ве одведат вас и вашиот автомобил до најблискиот град каде што ќе можете да го поправите.
 • Ако не, бидете подготвени да поминете една ноќ во вашиот автомобил: затворете ги вратите и прозорците, така што топлината ќе остане внатре.
 • Почекајте до утрото за да привлечете внимание на другите возачи. Цело време останете близу до патот.
 • Наутро, ако знаете каде сте, обидете се да одите до најблискиот град или бензинска пумпа за да добиете помош.

4. Ако сте ја заборавиле трската

Можете да создадете стапица од пластично шише:

 • Исечете го горниот дел од големо пластично шише.
 • Врзете конец на шишето.
 • Ставете го тесниот дел наопаку во цилиндричниот дел.
 • Ставете мамка и камења во шишето за да потонете.
 • Ставете го шишето во вода, така што ќе легне рамно на дното.
 • Повлечете го шишето нагоре по неколку часа и проверете дали некоја риба е заробена внатре.

5. Ако забележите дамки на облеката

Дамките од храната можете да ги отстраните на овој начин:

 • Натопете ја дамката со вода.
 • Нанесете сода бикарбона.
 • Оставете  да отстои 15 минути.
 • Исплакнете.

6. Ако снемате струја

Ако снема струја, а вие  немате свеќи околу вас, лесно можете да направите неколку свеќи со материјали што ги имате дома. На пример, можете да направите еден од путер:

 • Исечете коцка путер.
 • Вметнете фитил.
 • Запалете го.

Или од портокал:

 • Исечете го портокалот така што ќе ви остане само пола од кората.
 • Истурете малку масло.
 • Запалете го маслото.