Овој уникатен зимски рецепт дефинитивно вреди да се проба! Ќе одземе само неколку минути од вашето време, а притоа истиот важи за еден од највкусните десерти со мандарини, што ќе ги воодушеви обожавателите на ова кралско овошје!

Колач со мандарини

Овој уникатен зимски рецепт дефинитивно вреди да се проба! Ќе одземе само неколку минути од вашето време, а притоа истиот важи за еден од највкусните десерти со мандарини, што ќе ги воодушеви обожавателите на ова кралско овошје!
Вкупно време30 минути
Оброк: Десерт
Кујна: Американска
Клучни зборови: колач со мандарини, мандарини
Порции: 4

Состојки

 • 4 јајца
 • 1 кафена шолја пресно млеко
 • 1 кафена шолја шеќер
 • 1 кафена шолја масло / растопен путер
 • 1 кафена шолја кисело млеко
 • 1 ќесичка пециво
 • 2,5 шолји брашно
 • 1 ќесичка ванила
 • Половина кг мандарини

Начин на подготовка

 • Излупете ги мандарините и исечете ги на половина.
 • Покријте го садот со хартија за печење и нанесете шеќер, а одозгора потоа наредете ги мандарините.
 • Изматете ги јајцата со шеќерот до добивање хомогена смеса, а потоа додадете ги пресното и киселото млеко и маслото. На крај додадете ја ванилата. Измешајте го брашното со пецивото, пресејте и исипете го во тестото и добро измешајте.
 • Добиеното тесто додадете го врз мандарините и поставете го колачот да се пече на 180°C додека да добие златна боја.
 • Пред сервирањето, свртете го колачот наопаку.