Воли Фанк беше меѓу 13 жени од програмата Меркур 13, обучени да бидат астронаути во 60-тите. По неколку децении чекање, таа треба да стане најстарата личност што ќе оди во вселената.

Сопственикот на авионската компанија Blue Origin, Џеф Безос, ќе оди во вселената со 82-годишната жена пилот, соопшти компанијата.

Воли Фанк беше една од првите жени обучени да летаат во вселената, но пред децении им беа забранети летови поради нивниот пол.

„Добредојдовте на бродот, Воли“, објавија од Blue Origin на Твитер.

Во 1960-тите, Фанк беше меѓу таканаречените жени од Меркур 13 кои поминаа низ обука за астронаути.

Никогаш не стигнале до вселената, па дури и до астронаутскиот кор на НАСА, поради нивниот пол.

„Никогаш ништо не ми застана на патот“, рече Фанк на видеото на Инстаграм објавено од Безос.

Тие велеа:„ Па ти сте девојче, не можеш да го направиш тоа “. Јас им реков: „Не е важно што сте. Сè уште можете да го сторите тоа доколку сакате, а јас сакам да правам работи што никој досега не ги направил“.

Таа беше првата жена инспектор за Федералната администрација за воздухопловство на САД и првата жена истражувач за безбедност на летање за Националниот одбор за безбедност на сообраќајот.

Таа има поминато 19.600 часа летање и научила повеќе од 3.000 луѓе да летаат.