Црниот дроб е од голема важност за нашиот организам но може да биде и мета на повеќе болести, како хепатитис А, Б и Ц, цироза на црн дроб, замастен дроб и слично, а исто така и лековите кои ги консумираме секој ден можат значително да му наштетат. Затоа овој рецепт е одличен да го „рестартирате“ црниот дроб.

Првин, купете суво грозје (црно) од проверен производител. Ставете го во тенџере и наполнете го со вода. Количината на вода треба да биде во однос 3:1. Па така, ако сте ставиле една чаша суво грозје, ставете и три чаши вода. Ставете го на огнот се одека не зоврие, а потоа оставете го да отстои 24 часа. По 24 часа процедете ја течноста.

Напитокот се пие наутро на гладен стомак, може да се пие ладен, топол или врел, најмалку една недела. Се препорачува додека го консумирате овој лек да не јадете брза храна и да не пиете алкохолни пијалоци.

https://www.nane.mk/wp-content/uploads/2017/07/food-624603_640.jpghttps://www.nane.mk/wp-content/uploads/2017/07/food-624603_640-400x214.jpgМилена СтанишковскаЦрн дробЗдравјеЦрниот дроб е од голема важност за нашиот организам но може да биде и мета на повеќе болести, како хепатитис А, Б и Ц, цироза на црн дроб, замастен дроб и слично, а исто така и лековите кои ги консумираме секој ден можат значително да му наштетат. Затоа овој...Секој ден нешто свежо