Овие две состојки комбинирани заедно се многу ефикасни во разградување на маснотиите во крвта. Се што Ви е потребно се суви смокви, јаболков оцет и малку време.

Избоцкајте ги смоквите од сите стани со чепкалка и ставете ги во тегла а потоа врз нив сипете го јаболковиот оцет. Оставете смоквите така да отстојат преку ноќ. Земајте секое утро на празен стомак, по 3 смокви. Повторувајте го овој процес секој ден во рок од две недели и забележите резултати.