Сочен, нежен и неверојатно вкусен, овој чоколаден колач со јаболка важи за еден од најдобрите зимски десерти, кој се приготвува супер лесно, а неодоливата комбинација на чоколадо со јаболка ќе даде божествен вкус со кој ќе ги воодушевите вашите најблиски!

Чоколаден колач со јаболка

Сочен, нежен и неверојатно вкусен, овој чоколаден колач со јаболка важи за еден од најдобрите зимски десерти, кој се приготвува супер лесно, а неодоливата комбинација на чоколадо со јаболка ќе даде божествен вкус со кој ќе ги воодушевите вашите најблиски!
Оброк: Десерт
Кујна: Американска
Клучни зборови: чоколаден колач, колач со јаболка, јаболка
Порции: 4

Состојки

За тестото

 • 200 гр путер
 • 1 кафена шолја шеќер
 • 4 јајца
 • 1 пакетче ванилин шеќер
 • 1,5 кафена шолја брашно
 • 1 пакетче пециво
 • 1 кафена лажица цимет
 • 2 супени лажици темно какао во прав
 • Половина кафена шолја сомелени јаткасти плодови
 • Половина кафена шолја коњак
 • 2-3 јаболка

За глазурата

 • 100 гр темно чоколадо
 • 3 супени лажици густа павлака
 • 1-2 супени лажици маслоИ

Начин на подготовка

 • Измијте, излупете и исечете ги јаболката. Додадете ги сомелените јаткасти плодови (ореви или друго по ваша желба), полејте ги со коњакот и добро измешајте ги состојките заедно.
 • Изматете го мекиот путер со шеќерот и ванилата. Додадете ги јајцата едно по едно, додека мешате при секое нивно додавање. Додадете ги пресеаното брашно и пецивото. Додадете го и циметот и добро измешајте.
 • На крај додадете ги прецадените од алколол, јаболка и јаткасти плодови и добро измешајте го тесото. Истото поставете го во премачкан сад за печење и поставете го да се пече 35-40 минути во загреана рерна на 180°C. Оставете го да се излади во садот.
 • Додека колачот се лади, пригответе ја глазурата. Растопете го чоколадото заедно со павлаката и маслото во микробранова и измешајте до добивање мазна смеса. Покријте го колачот со добиената глазура и оставете го да се излади.