Фантастично вкусната, освежувачка и исклучително лесна торта со банани и крем е највкусното нешто што денес ќе го пробате! Нема потреба да варите, ниту пак печете нешто, а еве што е потребно за овој уникатен рецепт со кој ќе ги воодушевите вашите најблиски.

Банана крем-торта

Фантастично вкусната, освежувачка и исклучително лесна торта со банани и крем е највкусното нешто што денес ќе го пробате! Нема потреба да варите, ниту пак печете нешто, а еве што е потребно за овој уникатен рецепт со кој ќе ги воодушевите вашите најблиски.
Вкупно време1 час
Оброк: Десерт
Кујна: Американска
Клучни зборови: банана, крем торта, банана торта
Порции: 4

Состојки

 • 350 гр кисело млеко
 • 350 гр маскарпоне
 • 100 гр шеќер
 • 50 гр чоколадо
 • 10 гр растворен желатин (2 кафени лажици)
 • 16-18 бисквити
 • 130 мл пресно млеко
 • 30 мл млечен ликер, сируп или кафе
 • 2 банани

Начин на подготовка

 • Исипете го желатинот во метален сад и налејте 50 мл студена вода. Измешајте го маскарпонето со шеќерот до добивање соединета смеса. Измешајте го киселото млеко со ситно исеченото чоколадо.
 • Полејте го растворениот желатин со 30 мл млеко и растопете ја смесата на слаб оган или во микробранова печка.
 • Оставете го желатинот да се излади до собна температура и додадете го во смесата со киселото млеко. Потоа соединете ги двата крема - тој со киселото млеко и кремот со маскарпонето т.е добро измешајте ги.
 • Приговете правоаголен сад со големина приближно 24 цм х 14 цм и обвиткајте го со проѕирна фолија.
 • Измешајте го останатото млеко со ликерот, кафето или сирупот.
 • Започнете да ја редите тортата: На дното на садот поставете слој од бисквитите потопени во млечниот сируп, потоа премачкајте со половина од филот,
 • Oдозгора наредете ги исечените банани и покријте со преостанатиот крем.
 • Потоа, oформете го вториот слој од бисквити.
 • Готовата торта се покрива со проѕирна фолија и се складира во ладилникот на 3-4 часа. Кога тортата ќе се затегне, отстранете ја фолијата и пред сервирање одозгора декорирајте со рендано чоколадо.
https://www.nane.mk/wp-content/uploads/2020/11/befunky-collage-2020-11-27t134146.237.jpghttps://www.nane.mk/wp-content/uploads/2020/11/befunky-collage-2020-11-27t134146.237-400x214.jpgНане.мкВкусноФантастично вкусната, освежувачка и исклучително лесна торта со банани и крем е највкусното нешто што денес ќе го пробате! Нема потреба да варите, ниту пак печете нешто, а еве што е потребно за овој уникатен рецепт со кој ќе ги воодушевите вашите најблиски. Банана крем-торта Фантастично вкусната, освежувачка и исклучително лесна...Секој ден нешто свежо