Астронаутска диета од 13 дена која може да ви помогне да ја намалите телесната тежина и да ги елиминирате стомачните проблеми

Астронаутската диета може да ни помогне да го забрзаме нашиот метаболизам и да бидеме слаби. Не грижете се, нема потреба да одите во вселената за да ја следите оваа диета! Едноставно следете ги овие упатства и почнете да се чувствувате толку лесни како да сте во нулта гравитација!

Како функционира?

Вистинските астронаути не ја користат оваа диета, туку само дамите со астронаутска издржливост ќе можат да се држат до неа поради бројот на храна од која што треба да се откажат. Исхраната на астронаутите е доста аскетска и се состои речиси целосно од протеински производи. Влакна и јаглени хидрати се значително намалени.

Намалете го консумирањето на овие производи:

Обидете се да ги избегнувате овие производи:

 • Газирани пијалаци и овошни сокови
 • Алкохол (главно поради тоа што содржи шеќер)
 • Сол и шеќер
 • Скробен зеленчук (компир, цвекло, пастрмки и морков)
 • Ориз и тестенини
 • Леб и житарици (нема повеќе пица …)
 • Пушени месни производи

Јадете повеќе од овие производи:

 • Печурки;
 • Јајца;
 • Риба и пилешко;
 • Домати и краставици;
 • Марула и зелка;
 • Брокули, карфиол и боранија;
 • Тиква;
 • Салата;
 • Сирење и тофу;
 • Веганско млеко (бадем, ориз, соја);
 • Други производи кои не се на “ограничена листа”.

Мени

Погледнете го ова мени за пример и обидете се да ги прифатите некои од овие оброци како свој.

Појадок: Две варени или печени јајца + една чаша кафе без млеко или шеќер.

Ручек: половина пилешко со средна големина со половина литар пилешка супа (во која е сварено пилешкото) + салата со домати и печурки + чаша млеко од соја или црно кафе.

Закуска: една чаша портокал или зелен чај.

Вечера: чаша бадемово млеко, риба и 150 грама тофу.

Можете да го замените тофу со урда, пилешко со риба, кафе со зелен чај и портокал со јаболко.

Како да се елиминираат проблеми со стомакот

Најважно е да ги намалите или отстраните едноставните јаглени хидрати (шеќер, тестенини, бел леб, овошен сок, алкохол итн.). Бидејќи кога дигестивниот систем е надвор од рамнотежа, високогликемичните јаглехидрати и шеќер имаат тенденција да ферментираат во дебелото црево. Ова може да биде причина за надуеност и гасови.

Дури е можно да се лекува синдром на нервозно дебело црево, користејќи високо-протеинска исхрана, покрај другите совети за диета.

Само следете ги овие совети:

 • Останете хидрирани во текот на денот.
 • Избегнувајте пржена, зачинета и масна храна, засладувачи, црн чај, газирани пијалаци и алкохол.
 • Не пушете.
 • Јадете повеќе сливи.
 • Пробајте пробиотици.
 • Не легнувајте по јадењето.
 • Гответе со маслиново масло наместо путер.
 • Добар сон.
 • Пробајте да пиете смирувачки чај како на пример камилица, нане и ѓумбир.

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *