8 грешки што ги правиме при уредување на мал стан

Колку е помал просторот за живеење, толку е потешко да се уреди станот. Секое навидум безопасно решение (на пример, фрлање килим близу креветот или поставување масичка пред софата) може или да претвори минијатурен стан во визуелно голема просторија, или дополнително да ја нагласи скромната големина на просторот за живеење.

Следуваат неколку совети за како да го направите вашиот стан визуелно поголем од колку што навистина е.

1. Мал тепих

Мал тепих визуелно ја намалува просторијата, а големиот ја зголемува. На пример, ако на тепихот се собира само една маса, тогаш неговата површина е премала. Ако можете да ги ставите и масата и работ на софата и предните нозе на столот на тепихот, тогаш површината е голема.

Покрај визуелно проширување на просторот во мал стан, теписите можат да ја поделат просторијата во зони. На пример, ако не сакате да ставите високи ормани во средината на просторијата за да го одделите вашиот простор за спиење од работниот простор или просторот за седење, можете да пробате да користите килим.

 

2. Недоволно осветлување

Еден извор на светлина или два (по правило, лустер на средина на таванот и странични мали светилки комбинирани во група) не е доволен за мал стан. За да изгледа просторијата поголема, треба да го потенцирате секој темен агол, и за ова ви требаат повеќе светилки.

Покрај тоа, светлината мора да биде поставена за да одговара на вашите потреби. Ако шиете во десниот агол од собата, цртате во левиот агол и читате книга на средина, ќе ви требаат најмалку 3 светла. Подобро е да се размислува на вакви работи однапред, бидејќи подните или столните ламби не треба да се ставаат во мал стан, тие го натрупуваат просторот што веќе недостасува. Ѕидни или тавански светла се идеални.

 

 

 

3. Хоризонтална организација на просторот

Колку е помала просторијата, толку повеќе треба „вертикално“ да размислувате. Во просторијата може да има само неколку обемни, хоризонтално ориентирани работи (на пример, софа или кревет), но не повеќе, остатокот од мебелот треба да биде избран во вертикална, издолжена форма.

На пример, наместо кратки завеси, предност треба да им се даде на долгите што стигнуваат до подот. Има смисла да се обрне внимание на бојата на завесите: дизајнерите сугерираат да изберат нијанса што одговара на ѕидовите. Поентата е завесите и sидовите да изгледаат како едно. Така дека изгледа поскапо и софистицирано.

 

 

 

4. Мебел изработен од „тешки“ материјали

Ништо не го зголемува просторот како стакло или кој било друг потранспарентен материјал. Можете исто така да набавите рефлектирачки површини што ќе создадат илузија на голем број огледала, кои исто така ќе биде во ваша полза. И помеѓу темните и светлите материјали, предност треба да се даде на вторите.

 

5. Ѕидовите и таванот се обоени во иста боја

Слободно експериментирајте со бои и дезени. Одлична опција за мал стан се вертикалните ленти кои визуелно ја зголемуваат висината на идовите. Патем, истиот ефект ќе биде ако го обоите таванот малку посветло од нијансата во кој се обоени sидовите.

Ако сакате да користите темни акценти, обидете се да ги направите само во близина на подот. Или барем под нивото на очите.

 

6. Мебел без ногарки

Мебел со високи ногарки создава лебдечки ефект, бидејќи можете да го видите подот и чувствувате дека мебелот воопшто не стои на него. Ова дава впечаток дека просторијата е поголема отколку што всушност е.

 

7. Мали огледала

Ако, на пример, влезната соба изгледа како тесен ходник, можете да закачите големо огледало на еден од ѕидовите и просторијата веднаш ќе изгледа на поголема.

При изборот на огледало за главната просторија, треба да запомните едноставно правило: закачете го на ѕидот спроти прозорецот, така што ќе ја рефлектира светлината, а прозорците даваат најмногу светлина.

При избор на големина, не плашете се да изберете огледала од ѕид до ѕид. Може да ставите мала фиока или фотелја пред нив, тогаш ќе има ефект како да има влез во некоја друга просторија зад овој мебел. Покрај тоа, изгледа невообичаено и многу стилски.

 

8. Телевизорот е на ниво на очите или подолу

Кога станува збор за еднособен стан, Телевизорот треба да биде поставен далеку над нивото на очите. Идеално е да го закачите на ѕидот. Тука се одвива манипулацијата: за да погледнете нешто, треба малку да ја фрлите главата наназад, поради ова, ќе се чини дека ѕидовите на станот се повисоки отколку во реалноста. Покрај тоа, ќе има доста простор под телевизорот за да поставите нешто таму.

 

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *