Ѓумбирот е еден од најкорисните зачини во светот. Тој може да додаде егзотичен вкус не само на бројни јадења, но и на некои пијалаци. Најопшто кажано консумирање на ѓумбир во каква било форма е исклучително пријатно и најчесто здраво.

Студена лимонада со ѓумбир звучи многу примамлива, особено во топлите месеци од годината. Вода со ѓумбир е лековита течност која при регуларниот прием обезбедува бројни здравствени придобивки. Неслучајно ѓумбирот се користи во алтернативната медицина во Азија.

Ѓумбирот е богат со магнезиум, бакар и калиум. Покрај тоа, тој е добар извор на витамини, меѓу кои А, Е и Ц.

Вода со ѓумбир – корисен пијалак, со кој можете да го подобри вашето здравје во многу погледи.

Еве 7 оправдани причини да пиете вода со ѓумбир секој ден:

Водата со ѓумбир го смирува желудникот

Ако пиете вода со ѓумбир секој ден, многу ретко ќе се жалите од вознемирен стомак. Ѓумбирот ги смирува гастроинтестиналните мускули, на тој начин се намалува отокот на стомакот и гасовите. Тој е ефикасен и при дијареја и стомачни грчеви.

Водата со ѓумбир ја намалува болката во мускулите

Ако редовно тренирате, значи треба да размислите да консумирате ѓумбирова вода секој ден. Особено после тренинг. Водата со ѓумбир има антиинфламаторни својства кои ја намалуваат болката во мускулите после интензивна активност како вежбањето.

Водата со ѓумбир е добра за мозокот

Во ѓумбирот има соединение наречено 6-shogaol што го штити мозокот. Тоа го потиснува ослободувањето на штетни хемикалии кои ги оштетуваат невроните. Уште една причина да пиете вода со ѓумбир секој ден.

Водата со ѓумбир Ве чува од грип

Пиењето вода со ѓумбир секој ден може да биде лесна и ефикасна заштита против грипот. Тоа е така, бидејќи ѓумбирот има антифунгални, антитоксични и антивирусни својства кои го подобруваат имунолошкиот систем. А силниот имунолошки систем е токму она што му треба на човек, за да не стане жртва на грипот.

Водата со ѓумбир ја ублажува главоболката

Водата сама по себе е ефикасна при главоболка. Истото важи и за ѓумбирот. Поради оваа причина комбинацијата меѓу вода и ѓумбир е одличен начин да ја смирите болката во главата. Консумирајте вода со ѓумбир секој ден како превентивно средство против главоболка.

Водата со ѓумбир го ублажува утринското гадење

Ако сте бремени и страдате од утринското гадење (или такво што продолжува во текот на целиот ден), најверојатно сакате да најдете начин да ја ублажите оваа непријатна состојбата. За среќа, водата со ѓумбир помага за ублажување на утринското гадење и дејството се чувствува речиси веднаш!

Ако сте бремени и ви се гади, најдобро пијте вода со ѓумбир наутро и навечер.

Водата со ѓумбир ја намалува болката од артритис

Бидејќи ѓумбирот има антиинфламаторни својства, водата со ѓумбир може да помогне за намалување на болката поврзана со гихт, остеоартритис и ревматоиден артритис.

Бидејќи ѓумбирот може да има премногу силен вкус за некои од вас, можете да додадете малку мед и лимон кон корисниот пијалак.

Може да си направите вода со ѓумбир на два начина:

Топла вода со ѓумбир: Исечете или изрендајте малку свеж ѓумбир и оставете го 5 минути со врела вода. Консумирајте ја течноста, кога ќе стане со поднослива температура.

Ладна вода со ѓумбир: Ставете во блендер парчиња ѓумбир и вода. Може да додадете и мраз.