Некои здрави храни се корисни не само за Вашето здравје, но и за љубовниот живот. Уште една причина да јадете здрава храна!

Видете кои 5 здрави храни за љубов треба да присуствуваат почесто на Вашето мени:

Цвекло

Знаете ли дека античките Грци верувале дека Афродита јадела цвекло, за да го зголеми својот сексапил. Римјаните пак сметале дека сокот од цвекло е афродизијак. Науката исто така го докажува ова тврдење: цвеклото е богато со триптофан и бетаин – две состојки кои го поттикнуваат чувството на благосостојба и задоволство.

Авокадо

Авокадото е богато со здрави масти и го одржува срцето здраво – особено кога тоа удира малку побрзо од вообичаеното. Витамин Е содржан во авокадото, исто така ја одржува кожата чиста и го зајакнува имунолошкиот систем. Која жена нема да биде уверена во кревет, кога нејзина кожа блеска?

Аспарагус

Аспарагус е уште една здрава храна која е афродизијак. Аспарагусот се одличен извор на калиум, тиамин, фолна киселина, витамин Б6, витамин А и Ц, кои не само што се грижат за Вашето здравје, но и даваат многу енергија (токму во моментите кога имате најмногу потреба од неа).

Јагоди

Овие слатки срцевидни овошје се симбол на Венера – божицата на љубовта. Неслучајно јагодите спаѓаат меѓу најздравите храни на љубовта. Тие содржат многу антиоксиданси кои го намалуваат воспалението и не прават здрави и убави.

Мед

Медот го поттикнува производството на тестостерон кај мажите и естроген кај жените – два од главните хормони потребни се незаборавни искуства во креветот. Освен тоа медот го зголемува нивото на азотен оксид, кој се лачи природно во крвта кога човек се возбудува.

https://www.nane.mk/wp-content/uploads/2017/07/strawberries-1710108__340.jpghttps://www.nane.mk/wp-content/uploads/2017/07/strawberries-1710108__340-400x214.jpgDijana IlievaОпшто здравјеЗдравјеНекои здрави храни се корисни не само за Вашето здравје, но и за љубовниот живот. Уште една причина да јадете здрава храна! Видете кои 5 здрави храни за љубов треба да присуствуваат почесто на Вашето мени: Цвекло Знаете ли дека античките Грци верувале дека Афродита јадела цвекло, за да го зголеми својот...Секој ден нешто свежо