5 вистински приказни од родители, кои го усовршиле својот занает кога станува збор за воспитување деца

Секој родител сигурно се соочил со дилема кога станува збор за воспитување на своето дете. Родителите од оваа компилација беа дури и подготвени за тешки ситуации, како кога нивните деца сакаа да го напуштат домот или беа вклучени во ситна кражба.

Бев многу срамежливо дете

Јас веројатно имав 7 години и бев преплашен од разговор со странци. Во основа бев дефиниција за срамежливо, интровертно дете. Еден ден бев во Мекдоналдс со моето семејство и сакав малку кечап за помфритот. Немавме на нашата маса, па некој ќе мора да побара од благајната неколку пакувања со кечап. Татко ми тогаш реши дека е време да ја надминам којата срамежливост.
Тој:
„Кечапот можете сам да го земеш“.
Јас: (нервозно)
„Нема да го земеш за мене?“
Него:
„Не, можеш да се справиш со тоа. Оди и земи доволно за секого “.
Срцево ми чукаше многу брзно,но полека зачекорив кон шалтерот. Девојчето зад регистарот љубезно се насмевна и праша:
„Може ли да ти помогнам?“
Со мојот најсрамежлив, тивок глас, прашав:
„Може ли да ми дадеш некоку пакетчиња кечапи?“
Таа:
„Жал ми е, не го слушнав тоа. Можете ли да го кажете уште еднаш?“
Зедов длабоко здив и се обидов повторно, со сета лажна самодоверба што можев да ја соберам.
„Може ли да ми дадете неколку кесички кечап?“
Таа само учтиво рече:
„Секако!“
И ми подаде еден куп пакувања со кечап. Гордо се вратив кон нашата маса со голема насмевка што се обидуваше да се појави на моето лице, држејќи ги кесичките со кечап пред мене како да носам свет грал. Јас секогаш ќе имам одреден степен на нервоза кога станува збор за запознавање нови луѓе. Но, можам да го преминам тоа како возрасен, размислувајќи во себе:
„Ова ќе биде исто како да барам кечап“.

Секогаш прашај пред да земеш нешто што е туѓо

Мајка ми ме научи како да бидам искрена со вистината, без оглед колку е тешко. Се сеќавам дека имав околу 8 години. Многу ми се допаднаа цвеќињата од градината на нашиот сосед, па скинав  жолта роза од гранка и бев задоволна со моето богатство некое време. Ја споделив мојата возбуда со мајка ми, таа рече дека е убава, но потоа рече:
„Тоа е прекрасна роза, но дали ги праша соседите пред да им го одземеш цветот? Треба да се извиниш за упадот во нивната градина и за земањето на овој цвет без нивна дозвола “.
Со несогласување, отидов во станот на соседите. Чукнав на вратата со десната рака, држејќи ја розата во левата страна. Дамата ја отвори вратата, а  јас и реков дека живеам во близина и дека и ја зедов розата. Сакав да побегнам, но и ја подадов розата.
„Еве“.
Таа на мое изненадување ми рече:
„Можеш да ја задржиш“.
Мајка ми се насмевна и праша:
„Како ти се допаѓа оваа роза сега?“
„Се чувствува многу поубаво“, oдговорив.

Размисли пред да донесеш голема одлука

Во 4 одделение, мојот син сакаше да го напушти домот, па дури и напиша проштално писмо. Му реков: „Нема да расправам со тебе, но ти препорачувам да напишеш список на работи што ќе ги земеш“. Тој вечерта беше навистина среќен, се надеваше на авантура. Излезе дека тој ќе јаде во училишната кафетерија. Па така, во 23 часот, му реков на мојот син да земе перница и ќебе, оди да ја помине ноќта каде сака, и тогаш ќе сфати што друго му треба. Тој замина. Мојата сопруга беше навистина исплашена и сакаше да го врати назад, но јас ја запрев. Знаев како е да спиеш на студ со сите звуци наоколу. Тој се врати по 3 часа. Тој беше малку исплашен и праша дали може да живее со нас малку подолго.

Како да го победите стравот

Кога моето девојче имаше 3 или 4 години таа беше преплашена од крв. Секогаш кога малку ќе се гребнеше беше преплашена, не затоа што боли, туку затоа што гледа крв. Еднаш го пресеков прстот. Ја допрев со мојата крв и ја прашав:
„Ох, од што е ова?“
Ја виде крвта и се исплаши. Прашав:
„Дали боли?“
Таа ме уверуваше дека боли. Ја убедив да оди и да ја измие крвта. Кога погледна на раката, не виде посекотини или гребаници. Таа рече дека повеќе не боли. И го покажав прстот и и реков дека тоа е мојата крв. Таа веќе не се плаши од крв.

Моето дете одбива да јаде

Кога беше помала, ќерка ми не беше многу голема  јадачка, па затоа и давав многу храна на голема чинија. Се разбира, таа ќе се расправаше и ќе речеше дека нема да јаде толку многу. Јас и реков:
„Добро, јади половина“.
Таа среќно се согласуваше, мислејќи дека победила, ја делеше порцијата на половина и го јадеше најзиниот дел. Секогаш јадеше доволно.

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *