Еден од најчестите начини на приготвување на вкусна риба е со нејзино пржење, при што ја потопуваме во брашно, лебни трошки или во смеса и од двете состојки. Но, денес ви откриваме 3 фантастични смеси за похување, на кои едноставно никој не може да одолее!

1. Риба во тесто од кашкавал

Потребни состојки

 • 3 супени лажици мајонез
 • 4 јајца
 • 100 гр кашкавал

Начин на подготовка

Изматете ги јајцата со мајонезот, а притоа ситно изрендајте го кашкавалот. Зачинете со сол, мелен црн пипер, додадете брашно и добро измешајте ги сите состојки заедно до добивање соединета смеса.

2. Риба во тесто од компир

Потребни состојки

 • 3 компири
 • 1 јајце
 • 2 супени лажици брашно
 • Сол по ваш вкус

Начин на подготовка

Крупно изрендајте ги компирите. Кон истите додадете ги јајцето, брашното и солта и добро измешајте ги сите состојки заедно.

3. Риба во смеса од пиво

Потребни состојки

 • 3 јајца
 • 200 гр брашно
 • 200 мл темно пиво
 • 1/3 кафена лажица сол

Начин на подготовка

Одделете ги белките од жолчките. Измешајте ги жолчките со пивото и брашното. Изматете ги белките до добивање пенеста смеса, а потоа истата додадете ја кон смесата со жолчките. Внимателно измешајте ги смесите.