Хиперхидрозата, инфекциите и стресот предизвикуваат зголемено потење, што е многу корисно за бактериите кои предизвикуваат лоши мириси. Ова се едноставни 11 начини со кои еднаш и засекогаш ќе се ослободите од лошата миризба на стапалата.

Отстранете ја базата за размножување на бактерии

Повеќето бактерии кои предизвикуваат лоши мириси растат под ноктите и во зајакнати површини на кожата. Не заборавајте да ги исчистите стапалата со пемза кога ги миете нозете. Грижете се за вашите нокти.

Бришете помеѓу прстите по капењето

Лекарите препорачуваат не само да ги избришете нозете по туширање, туку и да тапкате со пешкир помеѓу прстите, за да не оставите преостаната влага која може да стане причина за габична инфекција.

Направете чај за нозете

Ставете 3 чаши чај во 1 литар топла вода.
Додадете 2 литри ладна вода.
Ставете ги нозете во легенот нека отстојат 15-30 минути.

Јаболков оцет

Измешајте 0,5 л оцет со 200 милилитри топла вода.
Натопете парче газа и нанесете го на нозете и оставете го да отстои 20 минути.
Кожата нека се исуши природно.

Користете масла за аромотерапија

Маслото од лаванда е совршено. Покрај прикривање на мирисот, тој исто така има бактерицидно дејство:
Масирајте ги нозете со 4 капки масло.
Или направете бања за стапалата:
2 капки масло + 3-4 литри вода.

Перете ги чорапите наопаку

На овој начин тие ќе бидат поцелосно исчистени од клетките на кожата и бактериите. Чорапите не треба да бидат синтетички.

Кога сте дома не носете чорапи или сменете ги чорапите кои ги носите кога сте надвор

Кога одите, вашите чорапи собираат бактерии од подот, кои, влегувајќи во влажна средина, почнуваат да се размножуваат.

Користете антиперспирант и на нозете

Антиперспирантите содржат хемикалии кои помагаат да се намали потењето. Нанесете го навечер, по туширањето.

Консултирајте се со лекар

Доколку нозете не само што мирисаат лошо, туку Ве чешаат и се лупат консултирајте се со лекар. Ова можат да бидат знаци за инфекција, микоза или слично.

Дезинфицирајте ги обувките

Темелно измијте ги однадвор. Потопете ги влошките и врвките за чевли во хлорхексидин (антисептик) раствор.
Избришете ја внатрешноста на чевлите со памук, натопен со хлорхексидин.

Чевлите нека Ви бидат суви

Подобро е да имате два пара чевли за секоја сезона за да ги менувате. Ако немате втор пар и чевлите се влажни, добар стар метод ќе ви помогне: Ставете неколку стуткани весници внатре, и тие ќе ја апсорбира влагата во текот на ноќта. Или можете да користите електричен фен.