Џенифер Анистон е една од најпрепознатливите актерки во светот. Таа освои бројни награди и се појави на листите со најпопуларни, најпросперитетни и привлечни жени со светот. Нејзината улога како Рејчел Грин во  ТВ шоуто „Пријатели“ се смета за една од најпрепознатливите на сите времиња. Оттука, можеби е тешко да се поверува фактот дека зад таквата успешна кариера стои комплицирана приказна од детството што Џенифер не беше подготвена да ја сподели до неодамна.

Мајката на Џенифер била скоро совршена и сакала нејзината ќерка исто така да биде совршена.

 

Мајката на Џенифер, Ненси Дау, беше актерка и модел. Таа глумеше во многу серии, вклучувајќи ги Беверли Хибили и Дивиот Запад. Занимањето на Дау силно влијало на начинот на кој таа ја воспитувала својата ќерка. „Таа беше од овој свет на:„ Душо, грижи се за себе “, или„ Душо, насмеј се “ се сеќава Анистон.

„Таа беше многу критички настроена кон мене. Бидејќи беше модел, беше прекрасна, совршена. Јас не бев. Никогаш не бев “, вели Џенифер.

Ненси ја предизвика токсичната врска со нејзината ќерка.

 

Откако нејзините родители се разделија, Џенифер останала со нејзината мајка. Врската се влошила кога Ненси почнала да ги занемарува емоциите на нејзината ќерка. „Никогаш не ме научи да врскам“, вели Анистон. „Еднаш избувнав и почнав да ѝ викам на мајка ми. Таа ми се смееше затоа што врескам. Тоа ми беше како удар во стомакот “.

Во 1999 година, Ненси објави книга наречена „Од мајка и ќерка до пријатели: мемоар“. Објавувањето толку многу ја повреди Џенифер што таа не зборуваше со нејзината мајка многу години. Таа дури не ја покани Дау на свадбата со Бред Пит. Нивната врска беше целосно уништена.

Мајка и ќерка се сретнаа по многу години.

 

Откако Џенифер се разведе, таа и Ненси започнаа повторно да ја градат својата врска. Зборувајќи за нивното смирување, Џенифер рече: „Беше навистина убаво. Лудо е кога ќе размислиш на што може да те натера животот. ”

Џенифер прифаќа сè што се случи.

Ненси почина во 2016 година. Подоцна, во 2018 година, сеќавајќи се на нејзината мајка, Џенифер призна дека и покрај тоа што била груба, нејзината мајка секогаш го сакала најдоброто за неа. „Мајка ми ги велеше тие работи затоа што ме сакаше“, рече Анистон. „Не сакаше да биде лоша, таа порасна со тоа, и таквиот однос најдобро го знаеше“.