Најдобриот избор на кошула за оваа пролет

Кошулата е неизоставен елемент од женскиот гардеробер. Независно дали ја комбинирате со панталони или здолништа, таа е парче кое флексибилно се вклопува во изборот на гардероба. Во овој период од годината, најголем хит се кошулите со цветни мотиви. На светла или темна основа, тие можат да најдат примена во вашите дневни и вечерни излегувања. Ви […]

Исповед: Го изневерив сопругот со друга жена

Тој ден откако го одведов синот во градинка, мајка на негово другарче ме викна на кафе кај неа дома и ме запозна со својата сестра, која и беше на гости. Бјанка. во тој момент ме привлече со нејзината срдечност, отвореност и смисла за хумор. Никогаш не ме привлекувале жени, но таа ми се допадна на […]

Вкусно печено месо со печурки и топен кашкавал

Потребни состојки: 1 кг. свинско месо 2- 3 главици кромид 500 гр. кашкавал 650 гр. свежи печурки Зачини:  оригано, вегета, мелен бибер, сол по желба Потребно време за подготовка: 2 часа   На загреано масло се пржи кромидот, претходно ситно исецкан. Постепено се додаваат месото и зачините. Кога малку ќе се запржат се додаваат печурките. […]

Кога тетка ми ме повика да ја видам нејзината градина, останав изненадена од нејзините идеи

Ако живеете во куќа, вие сте многу среќен човек. Се разбира, грижата за дворот бара многу време и напор, но неговата убавината не може да се опише со зборови. За да го декорирате дворот, не мора да користите скап декор. За пример, погледнете ги  дворовите на жителите во Холандија или Белгија, тие се украсени само […]

Според месечниот циклус може да се утврди колку долго ќе живеете

Жените кои подоцна добиваат менструација имаат помалку здравствени проблеми, како на пример коронарни болести на срцето, а со тоа и подолг животен век. Покрај тоа, жените кои подоцна влегуваат во менопауза имаат одлично здравје. Од досегашните истражувања е јасно дека здравите навики и здравата менструација значат долг и здрав живот. Можеби вашиот биолошки часовник подранил, […]

На сестра ми косата и стана како од реклама на шампон!

Повеќето жени се соочуваат со проблеми со опаѓање на косата. Главни причини за тоа се неправилната исхрана, загадувањето на животната средина и неправилна нега на косата.За да ја заштитите косата од оштетување и да го спречите нејзитното опаѓање, ќе треба да се храните здраво, помалку да употребувате алатки за навиткување и исправување на косата и […]

Можете да јадете што сакате и пак да слабеете – препорака од српска докторка

Српската нутриционистка Д-р. Ана Грифинг го следи  примерот на францускиот Др. Алан Делабос, кој ја измислува програмата на хроно исхрана. – Колегите го прашале зошто неговите пациенти живеат подолго, неговиот одговор го промени светот Ана Грифинг инаку е основач на Дијагностичкиот центар Грифинг, отворен во 2003 година во Белград.  Центарот бил отворен со цел примена на медицината […]

На што да ставите акцент кога е модата во прашање оваа 2017 година

Ако сакате да бидете во чекор со најновите модни трендови за оваа година, ви нудиме неколку предлози кои се тотален хит!   Широки кошули и тесни фармерки Црни модели на фустани Широки ракави и здолништа Цветни мотиви Модели на маички кои ги откриваат рамената

10 идеи за клуб масички кои можете да ги направите сами

Клуб масичките се неизоставен дел од животниот простор, независно дали станува збор за ентериер или екстериер. На пазарот можат да се најдат многу модели, направени од различни материјали и во различни форми. Ви претставуваме 10 модели кои можете да ги изработите сами, а ќе ви заштедат време и пари.   Клуб маса направена од дрвен […]

Направете сами драматичен изглед на очите со ефект на метален сјај

Хајли Вајт приготви еден туторијал за шминка кој ќе ви помогне да го добиете посакуваниот ефект на метален сјај на очите.

Сопруга, мајка, пријателка –жена! Семоќна и единствена!

Таа учи и се образува Таа неуморно работи Таа раѓа и одгледува деца Таа гради кариера Таа се грижи за својот сопруг Таа се грижи за домот, чисти, пере, пегла и готви Таа создава хармонија, организира, проценува, размислува и наоѓа решенија Таа е верен пријател, дава совет и подршка Таа е нечија ќерка и внука […]

Најголемите грешки што ги правите при изборот на долна облека и си мислите дека е секси, а тоа е токму спротивно

Долната облека може да ја расипе целата визија, ако не е одбрана соодветно. Еве неколку грешки при изборот, кои не треба да си ги дозволите.   Задникот нема да ви изгледа помал доколку одберете долна облека која е за два броја помала од вашиот конфекциски број.  Само ќе добиете облик на “гасеница” со преливање на […]

Како да ги отстраните лошите мириси од домот

Пржената храна е вкусна и најпосакувана, поради лесниот и  брз начин на подготовка. Освен дека е штетна по  здравјето, остава и непријатна миризба.   Миризбата од храната се впива насекаде. Ако почувствувате дека и  облеката ви мириса, тогаш пред перење е добро  ја потопите во раствор од оцет и вода. Исто така можете да ставите […]

Цветен маникир, хит за оваа сезона!

Идеи за декроирање на вашите нокти во овој период од годината. Внесете цветови и пеперутки, нежни бои и свежина во вашиот игзлгед. Издвовме неколку предлози:  

Брз и вкусен омлет со компири

Потребни состојки: 2 – 3 јајца 4- 5 средни компири Зачини: оригано, вегета, мелен бибер, сол по желба Потребно време за подготовка: 1 час Се лупат компирите и се сечат на кругови. Во меѓувреме еден длабок сад за пржење  со масло на оган. Кога маслото е доволно загреано ги додаваме компирите, се пржат додека не […]

3 состојки од кујната за поздрава коса

Дали некогаш сте се обиделе да употребите маска за коса со јајца? Дури и да не сте го направиле тоа,  докажано е дека маските за коса кои содржат  јајца влијаат позитивно врз секој тип на коса. Тие го прават влакното поздраво и поцврсто. Маска за коса со јајца Идеално е да се користи 2 пати […]

Како се менува вашето тело во бременоста

Телото на жената го менува својот изглед во текот на бременоста. Надворешниот изглед е секому познат, но како се менува внатрешноста? Како внатрешните органи ги менуваат своите првобитни позиции, можете да видите од овие 3Д слики, кои ги направил Александар Циaрас, добиени со користење електронска микроскопија и компјутерска дијагностика.  

Колегите го прашале зошто неговите пациенти живеат подолго, неговиот одговор го промени светот

„Хроно исхраната е режим на снабдување на биолошкиот часовник со енергија со цел продолжување на неговиот животен век. ” –  Како што истакнал првиот промотер на оваа исхрана, нутриционистот Др. Алан Делабос, со помош на професорот Жан Роберт Рапин. Често овој вид исхрана се зема во предвид како еден вид диета или начин на исхрана […]

Ова се работите кои мажите ги обожаваат кај вас, но никогаш нема да ви го признаат!

Мажите можеби нема да ви кажат, но со сигурност го ценат вашиот природен изглед. Ова се неколку работи кои им се допаѓаат кај вас, иако вам воопшто не ви се пријатни. Утринско растегнување во кревет Природна коса Брчките на лицето Вашиот заоблен стомак Вашиот апетит Природниот изглед Долги здолништа  Тенот на вашата кожа Очила

Дочекајте ја пролетта со сензуални фустани,со кои ќе ги фасцинирате сите околу вас

Розовото е секогаш во предност кога почнуваат топлите, сончеви денови. Со својата деликатност и пријатен изглед, нема да погрешите доколку одберете розова гардероба за вашата дневна прошетка, вечерно излегување или пак деловен состанок. За да го дополните изгледот со модни додатоци, одберете бои  со метални нијанси, која ќе даде посебно чувство на луксуз. Одбравме неколку […]

Сестра ми никогаш не ги фрла старите тегли: Какви идеи има, секогаш изненадува!

Тегли со различна големина секогаш можете да купите, но не е лоша идеја да ги рециклирате старите, во кои сте поставувале зимница на пример. Со малку креативност, можете да ги претворите во декоративни елементи, од украсни вазни, свеќници и организатори. Еве неколку примери како можете да ги искористите старите тегли:      

Вкусни печени компири со додатоци

Потребни состојки: 6 големи компири додатоци по желба (кашкавал, сланина, кромид, печурки, зеленчук) 450мл. павлака за готвење Зачини: кари, вегета, мелен бибер, сол по желба Потребно време за подготовка: 1 час и 30 минути   Компирите добро измијте ги ги и ставете ги на тавче за печење. Зачинете ги со сол и бибер и масло […]

Елеганција во големи димензии пролет / лето 2017

Ако треба да утврдиме кој најдолго останал на власт во историјата на човештвото, тоа е нејзиното височество Модата. Векови наназад таа диктирала правила и стереотипи, а оние кои не го следеле нејзиниот чекор, останале како губитници.  Од тие причини жените настојувале да бидат слаби,  следејќи ги идеалните пропорции.   Во последните години се случија низа […]

По еден грст на ден те штити од рак, го подобрува видот, го намалува холестеролот и ги чува здравјето на твоите заби

Кој би помислил дека сувото грозје е природен извор на витамини! Древните кинески доктори користеле суво грозје за да го зачуваат своето здравје. Еве ги хранливите материи кои ги содржи: За добар вид Сувото грозје содржи бета-каротин, витамини и калциум Овие супстанции се доста важни за здравјето на очите. Тие во процесот на стареење помагаат […]

Обратна психологија кај жените: Вака се врти маж на малиот прст!

Не залудно се вели: “Мажот е глава на семејството, но жената е вратот”. Таа е онаа која има способност да ја врти главата, како ќе посака. Ова се само неколку изреки кои жените ги користат за да го привлечат машкото внимание и секако да го остварат она што го наумиле. „Не ме сакаш!” Признајте дека […]

Се намачкав со белки, залепив салфетки и почекав. На салфетките беа залепени црни точки и ситни влакна!

Веројатно сите жени ги мразат црните точки на кожата и бараат ефикасен начин да се ослободат од нив. Ако мозолчињата и акните  ви пречат еве еден лесен начин како да се ослободите од нив. Ова е еден рецепт за пилинг-маска за лице. Но, тоа не е вообичаена мешавина од различни состојки, се состои од само […]

Неодоливо потпечено пилешко во сос од кари

Кога немате идеја за брз и вкусен главен оброк, ви претставуваме една поедноставна варијанта на познатото пилешко во сос од кари. Потребни состојки: 1 кг. пилешки стек 4- 5 главици кромид 750 мл. павлака за готвење 2 супени лажици сенф Зачини: кари, вегета, мелен бибер, сол по желба Потребно време за подготовка: 1 час На […]

Недостаток во пилулата за абортус, може да предизвика фатални последици по животот на жената

Најдобар начин за да се заштитите од несакана бременост е да користите соодветни средства за контрацепција. Со оглед дека во денешно време постои голем избор на контрацептивни средства од презервативи, спермициди, дијафрагма, пилули итн. Наспроти тоа, многу жени се одлучуваат да ја прекинат бременоста со абортус. Покрај стандардниот начин, во поново време новитет е употребата […]

Родителите и оставиле во наследство една куќа во која никој не живеел, ќерката се разочарала од тоа што го видела!

Повеќе од 30 години никој не се грижел за оваа куќа од 65 квадратни метри. Куќата била изложена на секакви временски неприлики, па нејзиниот кров и фасада биле комплетно уништени.  Внатрешноста исто така била руинирана, па оваа жена знаела дека ќе има доста работа.  Едниствена предност била тоа што немало сериозни структурни оштетувања. Во меѓувреме […]

4 нешта кои не треба да ги споделувате со вашите пријатели

Додека сте млади, вашите пријатели ги знаат сите детали од вашиот живот, од причина што вашите секојдневни животи се испреплетени со многу мигови поминати заедно.   Во зрели години тоа не е така, бидејќи вашите патишта на некој начин се разделуваат. Секој си има свои интимни моменти, лични сатисфакции кои не мора да бидат тема на […]