Исповед на една мајка: 10 проблеми со кои се соочува мојот 2 годишен син

Како и секој родител на мало дете, кој е сведок на проблемите од  ”животно прашање” со кои се справува неговото дете, така оваа мајка одлучила да ги сподели со нас: Тој почна да плаче кога ги облеков своите папучи бидејќи сметаше дека тие се негови и тој треба да ги носи. Се растажи во моментот […]

12 храни со кои слабеам

Кисели краставички, јаболка, ореви и житарки се само дел од храната кои ќе ве заситат подолго, а желбата за друга храна ќе биде минимална. Чили Најновите истражувања покажуваат дека лутите зачини помагаат за намалување на апетитот. Оние кои во своето јадење додале ¼ лажица лут црвен пипер брзо се чувствуваат сити и задоволни. Научниците во […]

Се обидувате да забремените ? – Не е битна позата!

Доколку подолг период се обидувате да забремените, сигурно сте слушале многу препораки за тоа која поза е најдобра да се примени за да останете бремена.  Во една студија, професорот Ален Пајзи од Универзитетот во Шефилд, посочува на една клучна навика која треба да се применува.   Тој смета дека забременувањето не е поврзано со позите […]

За 7 дена, 7 килограми помалку! – Дали е можно?

Можеби сте уморни од читање совети за слабеење и брзо губење на вишокот килограми. Оваа диета не е една од нив,  напротив служи како начин на исхрана кој можете да го практикувате само 1 недела во месецот.  Не само што помага да се намалат вишокот килограми, туку го ослободува телото од токсините и штетните материи. […]

Ме болеше главата премногу, имав чувство дека ќе пукне. Зедов лимон и сол, тоа што го направив буквално за минута ја излекува

Што се случува ако имате важни задачи во текот на денот, а главоболката не престанува да ве измачува? Луѓето кои страдаат од мигрена знаат што е вистинска болка. Тоа е болка поради која не можете да ги вршите и наједноставните работи. Пиеме апчиња, болката поминува, а потоа повторно се враќа. Има еден многу лесен, докажано […]

Заборавете на пеглањето, со овој трик ќе заштедите време и труд!

Жените oд Азија не само што се разликуваат од нас во нивната култура, тие имаат и различни навики во однос на водење на домаќинството. Тие практикуваат да поминуваат многу малку време во своите домови, чистејќи и проветрувајќи. Напротив, оставаат работите да се одвиваат спонтано.   Кога се работи за одржување на хигиената и чистење на […]

Кога ја правам сите доаѓаат кај нас на гости, нема човек на кој не му се допадна на вкус, сите ја обожаваат

Во нашето семејство подготвуваме торта од палачинки со фил од пилешко и печурки, но не ограничувајте се – можете да користите само печурки или пак некој сладок фил. Изборот е ваш. Денес, ние ќе ви покажеме како да приготвите торта од палачинки со пилешко и печурки. Потребно ви е: 12 тенки палачинки по вашата омилена […]

Собирала ситни речни камења, потоа направила нешто што сигурно ќе ви се допадне!

Речните камења во различни бои и форми можат да се искористат на многу начини. Во продолжение ви претставуваме неколку идеи како да ги искористите доколку сакате да направите мозаик во вашата градина. Секако ќе ви биде потребна поголема количина од овие ситни камења, но со малку труд можете да направите вистински ремек дела.   Патека […]

Направете сами: Чудотворен руски мелем

Во прилог на алтернативната медицина, оваа крема наоѓа место во лекувањето на неколку состојби на организмот, од воспаление на синуси, воспаление на јајници, до отворени рани, иритации на кожата и пукнатини на кожата.   За подготовка на оваа домашна крема, потребни се: 1 јајце 400 мл. маслиново масло 60 гр. пчелин восок На оган се […]

Хороскоп за денес, 12 април-Успешен ден за еден хороскопски знак

Среда ќе биде еден од најдобрите денови во оваа работна недела за еден од знаците. Ќе постигнете речиси целосна реализација на сите поставени цели.Ова ќе ве натера да се издигнете над ситуацијата и да погледнете од подобра перспектива! Овен Непријатен ден, карактеристичен со многу тешкотии, остри конфликти и непријатности од различни страни. Може да бидете […]

Тренд во кој ќе се вљубите оваа пролет

Добро познатиот модел на маникир т.н. месечина или обратен француски маникир, оваа пролет се очекува да стане хит оваа пролет.  Овој тренд беше претставен уште пред 10 години во колекција на Кристијан Диор. Ноктите се украсуваат на тој начин што се црта полукружна линија во горниот дел, во облик на месечина. Овој модел визуелно ги издолжува […]

Вкусни полнети пиперки со компир и кашкавал

Покрај традиционалниот рецепт за полнети пиперки, ви подготвивме алтернативна варијанта која е исто толку вкусна. Потребни состојки: 1 кг. пиперки 1- 2 главици кромид 4-5 големи компири 200 гр. кашкавал Зачини:  вегета, мелен бибер, сол по желба Потребно време за подготовка: 1 час   На загреано масло се пржи кромидот, претходно ситно исецкан. На страна […]

Мајка открива бизарен проблем кој и се јавил по нејзината втора бременост

Повеќето мајки биле сведоци на промените на нивното тело во текот на бременоста. Оваа жена имала необично искуство по нејзината втора бременост. Стефани Брус  професионално се занимавала со трчање и била во одлична форма. По раѓањето на своето второ дете, таа била свесна дека ќе треба да се потруди многу повеќе за да си ја […]

Овој нов тренд ќе ја направи вашата венчавка уште повеличествена!

Белиот невестински фустан е класичен и безвременски. Наспроти традицијата, овие алтернативни модели оставаат убав впечаток кога е во прашање изборот на соодветна венчаница. Ви ги претставуваме новите омбре венчаници, основата е бела, но горниот или долниот дел постепено се прелева друга боја, која дава посебен и впечатлив ефект.

Овие 5 Хобија нѐ прават попаметни!

Што правите во слободно време? Кога сте среќни, вашето хоби не е само забава, тоа исто така ја зголемува вашата интелигенција. Одите на кино, пливање, свирите на гитара … Што е вашето омилено хоби? Истражувањата покажаа дека некои рекреативни активности може да ја зголемат вашата интелигенција. Правење музика Дали пијано, гитара или труба: Оние кои […]

Шармирајте ги сите со нежен и ненаметлив изглед на вашите очи!

Во новиот видео туторијал ви претставуваме еден едноставен изглед, со малку боја во нијанси приближни на бојата на вашата кожа. Во неформални прилики, дамите одбираат да ги избегнат очите, па најчесто се одлучуваат да ги изразат само трепките и усните. Овојпат имате идеја како да ги истакнете очите, а притоа да внесете нежна нота на […]

Направете сами: Домашна крема од невен

Невенот како едногодишна билка, содржи биолошки активни супстанци кои наоѓаат примена во повеќе индустрии, од фармацевтската до прехрамбената индустрија.  Во фармацевтската индустрија се користи како аромат и природен извор на боја.  Кога станува збор за козметичките препарати,  постојат повеќе од 50 соединенија кои со своето поединечно и заедничко делување се вклучени во изработката на сапуни, […]

Направете сами: Корпа за велигденски јајца од балон

Во пресрет на големиот христијански празник Велигден, ви претставуваме еден вид декорација за вашата трпеза.  Креативен начин како сами да изработите корпа за јајца од балон и тестенини. Потребно : Голем балон Лепило Чинија за еднократна употреба 2 саксии за цвеќе Тестенини во различни форми и големини Спреј во боја Надувајте го балонот Нанесете лепило […]

Гуру – козметичарка открива како да го забавите процесот на стареење

Чизу Сееки (73) од Јапонија, работи како гуру – козметичарка и претставува нов вид на нега на кожата со користење на лосион за лице како маска. Таа препорачува лосионите да се користат како маска за лице. Овој метод на нега на лицето овозможува максимална хидратација на кожата на лицето. Според Чизу, најдобро е однапред  да […]

Хороскоп за денес, 11 април – Прекрасен ден за три знаци

Овен Овој вторник ќе се соочите со предизвикот да откриете скриен дел од себе. Тоа не штети никому, затоа нема причина да се срамите. Бидете искрени! Бик Некој ве брка премногу долго. Ако целта ви е да се умори и откаже, на пат сте да успеете. Но, ако сепак бил добронамерен со вас, дали не […]

10 модели на фустани кои секоја дама треба да ги има во својот гардеробер

Кратки или долги, фустаните се симбол на елеганција и отмен изглед. Докажано и низ историјата, дамите секогаш облекувале фустани со различни мотиви. Во последно време, се повеќе дамите одбираат панталони како едноставно парче гардероба кое дава чувство на комодитет, фустаните сепак го задржуваат местото на идеален избор кога станува збор за специјална прилика, со оглед […]

Видео: Ставете ластичиња на палецот и за 10 минути ќе се случи нешто прекрасно! Уште вечерва ќе пробам!

Секогаш имајте при рака обични ластичиња и кога ќе ви притребаат, едноставно ставете околу палецот и по 10 минути ќе почувствувате разликата. Станува збор за еден фантастичен трик кој помага при несоница. Намотајте ластичиња околу палецот и по десетина минути ќе почувствувате релаксација.

Новата мода, по која полудеа илјадници жени. Би пробале ли и Вие?

Луѓето со пеги се доста шармантни, поради тоа сѐ повеќе жени си тетовираат пеги на лицето. Козметичките пеги, наречени freckling, се привремени – се прават со природно мастило што постепено исчезнува за неколку месеци.

Докторите и го одземале детето откако виделе како таа му ги менува пелените

Ана Бахур од Белорусија, имала тежок живот откако нејзините родители ја напуштиле од нејзиното раѓање. Таа се родила со горни и долни екстремитети кои не биле доволно развиени. Никој не сакал да се грижи за неа, па така таа израснала во дом за деца без родители. Таа го завршила своето средно образование и појавила интерес […]

Започнете уште денес да го користите овој зачин и нема да имате проблеми со срцето

Многу луѓе го мешаат овој зачин со магдоносот. Иако станува збор за вид на растение од истата фамилија на магдоносот . Се користи како зачин, прилог на јадење и лек –  тоа е коријандерот,  (оваа трева се нарекува уште и кинески магдонос). Коријандерот  цути кон средината на летото, а потоа формира тркалезни плодови со жолто-кафеава […]

Како да носите макси здолништа, а да бидете поженствена од било кога

Макси здолништата се омилени парчиња гардероба во топлите денови. Тие даваат чувство на комодитет и леснотија во движењето, а одговараат на секоја фигура. Можете да ги комбинирате со едноставни маички, кошули, тексас јакни, наметки и кожни палта. Ви претставуваме неколку модели на совршени комбинации, кои ќе ви помогнат да се одлучите околку нивниот избор.   […]

Изглед на пролетен сјај на вашите очи

Со нежни бои, дајте им на вашите очи изглед сјаен изглед. Идеален во мигови кога сакате да бидете ненаметливи, за на работа или дневни прошетки.

Вознемирувачка вистина за бракот на Џенет Џексон и катарскиот бизнисмен

Фотографиите на кои се гледа како Џенет Џексон е облечена од глава до пети во црна облека, пончо со качулка и широки палнталони,  се далеку од она по што беше таа препознатлива. За разлика од тоа како ја памти јавноста, по настапи во високи чизми,  кратки здолништа и тесни маички.     Џенет Џексон и […]

Изглед како за вашиот омилен рок концерт

Хајли Вајт, овојпат приготви еден туторијал за шминка, кој ќе ви помогне да изберете соодветни бои и нијанси за вашето излегување на омилениот рок концерт.

Летна кујна во вашата градина

Дворната површина е идеална за повеќе семејни активности, меѓу кои и готвењето. Ако сте љубител на семејни дружби во вашата градина, ова е идеален проект кој треба што поскоро да го реализирате. Ви претставуваме идеја за летна кујна во вашиот двор. Простор во кој можете да поставите маса и столици за седење, едно импровизирано огниште […]