8 лесни и едноставни вежби за затегнување на рацете, кои ќе ви одземат 5 минути

Обликуваните раце изгледаат многу привлечно. Но, за разлика од целото тело, на овој конкретен дел, не обрнуваме многу внимание. Причина? Зафатеноста и недостатокот од опрема.

Спас за ортопедските болести: Лековити вежби со помош на кои вратните прешлени се враќаат на своето место и кои ќе ви дадат чувство на леснотија

Работењето во канцеларија, долгото седење пред телевизорот, постојаното висење или користење на паметните телефони, комбинирано со нездрава храна, се честите причинители за различни заболувања.

Правоаголни или заоблени? Формата на вашите предни заби, открива еден извонреден квалитет за вас. Дали се согласувате?

Постојат разни тестови на личноста- Повеќето од нив се засноваат според денот на раѓање, карактеристиките на дланките, цртите на лицето и слично. Денес ви го претставуваме еден од најинтересните тестови од овој вид.

Ученик наместо пофални зборови, во својот матурски говор го разоткри вистинското лице на своето училиште

Денес навистина хероите не се оние кои носат наметки, туку обичните луѓе кои се борат за подобро утро, како овој храбар средношколец.

Зошто на жените им е смачено од модата и веќе не сакаат повторно да се жртвуваат во име на убавината

Замислете еден ден, секоја жена во светот да се разбуди добро расположена, да застане пред огледалото и да й се допадне она што ќе го види. Дали знаете што ќе се случи следно? Глобална економска криза

33 едноставни трикови кои ќе ви дадат бројни одлични идеи за вашата стара облека

Не брзајте со фрлањето на вашата стара облека. Имаме неколку супер лесни и супер модни начини како повторно да го вратите нејзиниот сјај, во нова и подобрена верзија.

Нанесување парфем, чистење со пареа…Лекарка „удри“ по опасните навики кои жените често ги практикуваат за нега на интимата

Дами, дали и вие ги практикувате овие популарни навики за негата на вашата интимна зона? Во продолжение откријте како и зошто тие се штетни по вашето здравје.

6 собни растенија кои ја отстрануваат влагата и мувлата, а притоа ќе ве спасат од астма и алергии

Влажната средина е идеална за размножување на бактериите и габите. Тоа подоцна резултира со непосакувани појави како чешање, замор, вртоглавици, инфекции на системот за дишење, течење на носот и кивање.

Ослободете се од болката во ишиатичниот нерв на 2 лесни начини. „И јас го имав тој проблем, а сега се движам слободно“

Ишиатичниот нерв е најголемиот нерв во човечкото тело. Започнува од лумбалниот прешлен, притоа протегајќи се од задниот дел на бутот и коленото, па се разградува на мускули во тетивата.

Исповедта на Марија: „Претурав низ работите на мојот сопруг и пронајдов нешто што ми го уништи животот“

Љубовта и љубомората често одат фатени за рака. И жените се склони да ги шпионираат своите партнери, со цел да дознаат за некаква тајна или пак можеби, да откријат неверство.

10 природни мириси со кои веднаш ќе ги елиминирате комарците и ќе имате „мирно“ лето

Во летно време, сите сакаме што повеќе време да поминуваме на отворено, на балкон или во природа и да уживаме во раскошното и миризливо зеленило. Но, комарците знаат да ја уништат целата идила.

16 видови на храна кои не треба да ги консумираме непреработени и неприготвени

Како што се зголеми популарноста на диетата при која се консумира храната непреработена, се прашуваме дали секој вид на храна може да се јаде на овој начин.

Жена го сподели својот бес јавно, откако костимот за капење што го порача онлајн, не беше тоа што го очекуваше

Купувањето преку Интернет е вистинска идила- Не мора да излегувате од дома, сè се одвива со пристискање на неколку копчиња, додека релаксирано ги разгледувате производите.

Генијален трик за лупење лук во неколку секунди, стана Интернет хит, што дури ги воодушеви и славните ѕвезди!

Видеото трае вкупно 23 секунди и поради генијалноста на трикот, истото со брзина на светлината стана Интернет хит!

Најмрзеливото тесто за кифлички: Мешате сè на куп и готово! Без да ви се лепи по рацете и без да се излева при печењето

Денес ќе ве израдуваме со еден рецепт за тесто, кое е по мерките на секој готвач- и за оние кои многу се вешти во готвењето и за оние кои штотуку почнуваат.

Како и зошто емоциите можат да го нарушат вашето здравје и како да го решите тој проблем

Вашето тело постојано ви „зборува“ и понекогаш вашата физичка состојба може да биде директно поврзана со вашите емоции.

Овој фактор најмногу придонесува да се дебелееме, а кога ќе го дознаете, нема да сакате да ја симнете насмевката од вашето лице

Сите ние знаеме да бидеме неврозни од време на време. Но, константната нервоза може да биде дестркутивна за нашата тежина.

10 прекрасни собни растенија, која ја привлекуваат љубовта и семејната среќа во домот

Растенијата во домот, не само што се извонредна декорација, туку имаат и неверојатна моќ која ни дава чудесна енергија.

Еден маж го остави својот татко во старечки дом. Кога се врати, неговиот 5-годишен син му постави прашање од кое тој занеме

Сакајте, почитувајте и грижете се за своите родители, независно од нивната возраст. Тие го дале својот живот за вас и треба да пронајдете начин, да им се заблагодарите.

Изберете го мажот кој најмногу ви се допаѓа и откријте што се крие длабоко во вашето срце

Секоја жена има определен тип на мажи, кои најмногу ја привлекуваат. Некои дами претпочитаат мажи со нежен карактер, другите пак избираат помажествени херои т.е мачо тип.

Брачен терапевт слави 40 години од својот брак и по тој повод открива едноставни, но важни работи кои секој брачен пар треба да ги знае

Повеќето луѓе се полни со надеж за бескрајна среќа кога стапуваат во брак. Млади, наивни и оптимистични, кои сметаат дека љубовта ќе ги реши сите проблеми.

23 зачудувачки овошја и зеленчуци кои изгледаат како да се живи

Природата е богата со изуми! И од време на време, нè изненадува со некое некое чудно, зачудувачки обликувани овошја и зеленчуци кои изгледаат како нешто сосема друго, како некое живо суштество.

Среќен „Ден на таткото“: 20 луѓе кои неверојатно многу си личат на своите татковци

Денес се одбележува светскиот „Ден на таткото“, а по тој прекрасен повод, Интернет корисниците ширум светот споделуваат фотографии кои докажуваат дека се вистински копии на своите татковци.

9 жени кои го запреле времето на 20 години и изгледаат вечно млади (Мајката на Наоми Кемпбел изгледа неверојатно)

Повеќе од 1000 години, луѓето ширум светот се обидувале и сè уште се обидуваат да го пронајдат еликсирот на младоста. Во античко време, дури биле организирани експедиции за таа цел.

15 видови на храна кои треба да ги консумирате, за да се ослободите од болката во зглобовите

Болката во зглобовите може да настане како резултат на повреда при спортување, а неретко се поврзува и со артритисот.

Веќе никогаш не ја фрлам водата од варените јајца, а домот ми стана како ботаничка градина

Истакнатите англиски научници се способни било што да го кренат до рангот на науката, па дури и нешто толку примитивно, како приготвувањето јајца.

Подуен јазик и уште 6 скриени знаци кои укажуваат на недостаток од железо во крвта, а кои не треба да ги игнорирате

Железото е од исклучителна важност за организамот, бидејќи неговата задача да пренесува кислород низ телото, како дел од хемоглобинот во крвта, го прави еден од најважните фактори за доброто здравје.

Нејзиниот сопруг имаше љубовница, која инсистираше тој да се разведе. Тоа што сопругата го посака, ги натера сите да ракоплескаат

„Еден ден си дојдов дома, подготвив вечера, ја заедов раката на мојата сопруга и реков: „Сакам развод“…Во продолжение прочитајте една неверојатна приказна за жената која имала лавовско срце.

15 трикови за храна, кои значително ќе ви го олеснат готвењето, докажувајќи ви дека не е научна фантастика

Готвењето е една од најсуштинските вештини, која му е потребна на човекот да преживее. Иако за него, готвењето е премногу лесно, за други е најкомплицираната работа што постои.

33 корисни трикови за патување, кои ќе ви заштедат многу време и пари

Летото е најдоброто време од годината за релаксирање и истражување на светот. Научно е докажано дека патувањето го намалува стресот и ве прави поздрави и попаметни.