Готвењето некогаш може да биде напорно, но треба да знаете дека постојат едноставни и вкусни рецепти кои освен што ќе ги задоволат вашите сетила за вкус ќе ви овозможат да имате повеќе слободно време. Таков е и овој вкусен рецепт кој треба да се најде на секоја семејна трпеза.

Потребни состојки:

Начин на подготовка:

Исечкајте ги модрите патлиџани на тркалца, посолете и оставате да се исцедат. Потоа малку испржете ги.

Во посебен сад изрендајте го сирењето и измешајте го со јајцата и лебните трошки.

Во тава редете – ред модар патлиџан, ред сирење, треба да се заврши со модар патлиџан.

На крај ставете го доматното пире, претходно пропржено (10 минути) во малку масло со лук и сол.

Посипете со црвен пипер, додадете сечкан магдонос. Завршете со рендан кашкавал.

Ставете го јадењето во загреана на 180 степени и печете околу 15-20 минути.

Сите состојки наведени погоре можете да ги пронајдете во маркетите на Тинекс и секако за да заштедите дел од вашето скапоцено време можете да ги порачате преку нивната нова интернет продавница.