Go Back

Крем-колач

Ако сте на диета или едноставно се ограничувате да консумирате десерти поради калориите, тогаш денес ви откриваме совршен рецепт за супер нежен крем-колач, за кој нема да ви биде потребно ниту брашно ни гриз, а благодарение на неговата структура, ќе може да уживате без да се грижите за килограмите!
Вкупно време1 ч 30 мин
Оброк: Десерт
Кујна: Американска
Клучни зборови: диетален колач
Порции: 4

Состојки

 • 400 гр кисело млеко
 • 4 јајца
 • 50 гр нишесте
 • 1 кафена лажица пециво
 • 100 гр шеќер
 • 1 кора од лимон
 • По вкус шеќер во прав

Начин на подготовка

 • Прво поделете ги јајцата на жолчки и белки.
 • Следно исипете го шеќерот во жолчките и измешајте со маталка.
 • Во добиената смеса исипете го киселото млеко, додадете ги нишестето и изренданата кора од лимон и добро измешајте ги состојките. Сега изматете ги и белките, до добивање пена.
 • Добиената пена исипете ја во смесата со кисело млеко.
 • Замесете го тестото со маталка. Во соодветен сад, поставете хартија за печење, а врз истата исипете го тестото.
 • Загрејте ја рерната на 170°C и поставете го десертот да се пече 45 минути.
 • На крај, врз готовиот десерт додадете одозгора шеќер во прав.