Жена од Индија прв пат стана мајка на 70 години, и таа и нејзиниот 75-годишен сопруг, гордо го покажуваат нивното бебе пред светот

Индијка тврди дека го добила првото дете на 70-годишна возраст, што ја прави една од најстарите мајки на прво дете во светот.

Џивунбен Рабари и нејзиниот сопруг Малдари (75) гордо го покажаа својот син, чие име не го откриваат, пред новинарите, и споделија е зачнат преку ин витро.

Рабари рече дека нема лична карта за да ја докаже својата возраст, но им рече на новинарите дека има 70 години, што ја направи една од најстарите нови мајки во светот. Меѓутоа, се верува дека друга Индијка, Ерамати Мангајама, е најстарата откако роди девојчиња близначки во септември 2019 година на 74 -годишна возраст.

Рабари и Малдари, од малото село наречено Мора во Гуџурат, Индија, се во брак 45 години и со децении се обидувале да добијат бебе, но безуспешно.

Тие конечно успеаа да добијат дете преку ин витро оплодување, што може да биде ефикасно и по менопаузата.

Лекарот на двојката Нареш Банушали рече дека тоа е „еден од најретките случаи што ги видел“.

Д -р Банушали рече: „Кога првпат дојдоа кај нас, им рековме дека не можат да имаат дете на нивна возраст, но тие инсистираа“.

Шансите жена од 70 -годишна возраст да забремени природно се речиси нула, бидејќи повеќето жени ја доживуваат менопаузата помеѓу доцните 40 -ти и раните 50 -ти години.

Но, Американското здружение за репродуктивна медицина тврди дека секоја жена од која било возраст може да забремени со медицинска помош под услов да има „нормална матка“, дури и ако веќе нема јајници.

Докторите користат јајце клетка донирана од многу помлада жена и ја оплодуваат надвор од телото со помош на сперма.

На крај, ембрионот се става во утробата на жената со надеж дека ќе забремени.

Имало неколку случаи на жени во 60 -тите и 70 -тите години кои имаат деца преку ин витро во Индија.

 

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *