Дури и да не сте приврзаници на здравиот начин на живот и исхрана, најверојатно сте забележале дека кога консумирате одредена храна, секогаш се чувствувате многу поенергично и здраво.

Со внесувањето на оваа мала позитивна промена во вашето дневно мени, за краток временски период, вашата кожа ќе стане беспрекорна, косата значително поздрава и позајакната и притоа, конечно ќе се збогувате со несаканиот вишок на килограми.

Сè што треба да направите е да ја замените вашата вообичаена класична вечера со оваа вкусна салата. Во продолжение прочитајте како може уште денес да ја приготвите.

Пилешка салата со сусам

Потребни состојки

 • 1/3 кафена шолја мајонез
 • 1 супена лажица сос од соја
 • 1/3 кафена лажица сомелен ѓумбир
 • 1 чешне изгмечен лук
 • Сол и мелен црн пипер по ваш вкус
 • 1 и 1/3 кафена шолја пилешко филе исечено на коцки (претходно сварено или испечено на скара)
 • 1 црвена исечена пиперка
 • Половина кафена шолја сварена или конзервирана боранија (исечена)
 • 1 супена лажица сусам
 • 2-3 супени лажици потпечени бадеми
 • Марула

Начин на подготовка

Во мал сад измешајте ги мајонезот, сосот од соја, ѓумбирот, лукот и црвениот пипер. Следно, потпечете го сусамот во сува тава, а бадемите исечете ги на поголеми парчиња.

Во садот измешајте го пилешкото месо, боранијата и сусамот, а на крај додадете го и претходно приготвениот сос. Поставете ја смесата врз марула, а одозгора нанесете ги бадемите.