Go Back

Колач „3 јаболка“

Само 3 јаболка ве делат од подготовка на најубавиот есенски десерт за оваа година! Овој јаболков колач е неверојатно вкусен и ароматичен, а самиот рецепт е супер лесен за приготвување. Едноставно измешајте ги сите состојки и поставете ја смесата да се пече.
Вкупно време1 ч
Оброк: Десерт
Кујна: Американска
Клучни зборови: јаболка, јаболков колач, колач со јаболка
Порции: 4

Состојки

 • 3 јаболка
 • 2 јајца
 • 130 гр пресно млеко
 • 90 гр шеќер + 20 гр шеќер
 • 180 гр брашно
 • 25 гр путер
 • 10 гр ванилин шеќер
 • 1,5 кафена лажица пециво
 • 1 прстофат сол

Начин на подготовка

 • Одделете ги жолчките од белките, а потоа во длабок сад измешајте ги жолчките со 190 гр шеќер, со помош на маталка до добивање на светла смеса, Додадете прстофат сол, растопен путер, брашно измешано со пециво и измешајте до добивање соединета смеса.
 • Во одделен сад изматете ги белките до добивање пена, а потоа внимателно додадете ја ванилата и повторно измешајте. Измешајте го тестото со белките и пригответе сад со дијаметар од 22 цм. Неговото дно покријте го со хартија за печење и одозгора премачкатјте со масло и додадете го тестото.
 • Исечете ги излупените јаболка и подредете ги врз тестото и одозгора нанесете ги преостанатите 20 гр шеќер. Поствете го колачот да се пече 35-40 минути во претходно загреана рерна на 180°C.
 • Рецептот подетално може да го погледнете и во следното видео: