Go Back

Тиквички на француски начин

Ако целото ваше семејство обожава тиквички, тогаш изненадете ги со уште еден уникатен рецепт. Станува збор за тиквички приготвени на француски начин, со ориз и кашкавал, чиј вкус воодушевува!
Вкупно време1 ч
Оброк: Главно јадење
Кујна: Француска
Клучни зборови: тиквички, ориз

Состојки

 • 100 гр путер
 • 400 гр тиквички
 • 1 кафена лажица сол
 • 2 супени лажици пченично брашно
 • 150 гр кашкавал
 • 400 мл млеко
 • Половина кафена лажица индиско оревче
 • 4 супени лажици ориз
 • По вкус зачини

Начин на подготовка

 • Додадете 30 грама путер во загреана тава, а потоадодадете ги и тиквичките, крупно изрендадни. Добро измешајте и додадете половина кафена лажица сол. Лесно запржете го зеленчукот.
 • За да го приготвите сосот, додадете уште 30 грама путер на среден оган, додадете го и брашното и добро измешајте ги состојките. Ситно изрендајте го кашкавалот и додадете го во садот со путерот и брашното. Продолжете да мешате, додека истовремено го додавате врелото млеко.
 • Додадете го преостанатиот дел од солта и индиското оревче, додека брзо мешате и додека состот да стане доволно густ.
 • Додадете ги тиквичките кон добиениот сос и кренете гос адот од оганот. Кон него додадете го сварениот ориз и исечените зачини.
 • Премачкајте соодветен сад со 10 грама путер и подеднакво распоредете ја смесата од тиквичките и оризот.
 • Сито изрендајте го остатокот од кашкавалот и нанесете одозгора врз јадењето. Додадете и коцки путер одозгора.
 • Загрејте ја рерната до 170°C и поставете го јадењето да се пече 20 минути, додека кората од кашкавал да стане златно-кафеава. Додадете на крај зачини по ваш вкус.