Вработена во Мекдоналдс го прославува својот 100-ти роденден и не планира да се пензионира

Вработена во Мекдоналдс го прославува својот 100-ти роденден денес, 3 март, но таа не планира да престане да работи во ресторанот за брза храна.

Рути Шустер работи скоро половина век во филијала на Мекдоналдс во Питсбург,САД, и обожава да ги поздравува клиентите со насмевка.

99-годишната старица, која одеше на танцување четири пати неделно пред пандемијата, дури ги почестува своите клиенти со песна секој петок попладне.

Додека многу луѓе би рекле дека наполнувањето 100 години е прилично голема работа, Рути не е многу потресена од тоа, бидејќи нејзината возраст е „само број“.

„За мене, тоа е само број. Станав вдовица кога имав 50 години и оттогаш работам. Ми се допаѓа да работам“, објасни таа.

„Земам плата ги плаќам сметките и тоа е добро. Никогаш немав многу пари, но секогаш имав доволно “, додаде таа.

Изненадувачки, Рути стана многу популарна во нејзината локална област во последните пет децении, па дури и мораше да постави поштенско сандаче во нејзиниот огранок на Мекдоналдс за да ги задоволи сите стотици роденденски картички што луѓето сакаат да и ги испратат.

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *