Искрена и смирена боја, која неверојатно шармира и потсеќа на морето, сината е вообичаено најзастепната боја на филмското платно, кога станува збор за раскошните креации кои ги носат дамите. Токму оваа боја е и прогласена за боја на 2020-та година.

Во продолжение погледнете ги 16-те најубави сини фустани видени некогаш на филмското платно, кои оставаат без зборови!

1. Мишел Фајфер во „Лице со лузна“

2. Грејс Кели во „Да се фати крадец“

3. Лили Џејмс во „Пепелашка“

4. Кристен Данст во „Марија Антоанета“

5. Џуди Гарланд во „Волшебникот од Оз“

6. Ема Стоун во „Ла ла ленд“

7. Елизабет Тејлор во „Клеопатра“

8. Мишел Мерсиер во „Анжелик и кралот“

9. Занг Зиуи во „Домот на гулабите“

10. Ема Вотсон во „Убавицата и ѕверот“

11. Кејт Бланшет во „Елизабет“

12. Миа Васиковска во „Алиса во Земјата на чудата“

13. Гал Гадот во „Жената чудо“

14. Леа Сејду во „Убавицата и ѕверот“

15. Лили Колинс во „Огледалце, огледалце“

16. Кристен Стјуарт во „Зона на самракот“