Доколку веќе подолго време барате природен начин како да брзо и лесно да ги елиминирате непријатните брчки и несовршености на лицето, денес ви го претставуваме совршеното домашно решение за оваа цел.

Станува збор за чудесна инфузија од компир, а во продолжение прочитајте како може уште денес истата да ја подготвите и да го започнете едноставниот домашен третман. Благодарение на истиот по 1 месец, вашето лице ќе биде беспрекорно, со измазнета текстура и без брчки.

Домашна инфузија од компири за измазнување на брчки

Оваа домашна смеса е особено идеална за дамите над 35 години, кои воопшто не треба да се двоумат да започнат да ја употребуваат.

Потребни состојки

  • 1 супена лажица магдонос
  • 500 мл вода
  • 1 супена лажица изрендан компир
  • 1 супена лажица растително масло
  • 2 супени лажици сварена коцка за супа

Начин на подготовка и употреба

Сомелете 1 супена лажица магдонос, а потоа истиот полејте го со 500 мл врела вода и оставете да отстои настрана 20 минути. Потребно е готовата инфузија да се филтрира. Следно додадете и измешајте го изренданиот компир со растително масло и додадете ја сварената коцка за супа.

Неопходно е добиената смеса да се прецеди преку газа, а потоа да се нанесе на кожата и да се остави да дејствува 15 минути.

По употребата на домашната смеса не е потребно да се мие лицето.