За оваа посна фантазија со тиквички не ви се потребни премногу состојки, но резултатот едноставно не остава никого рамнодушен! Еве како лесно да ги приготвите уште денес.

Тиквички полнети со кашкавал и домат

За оваа посна фантазија со тиквички не ви се потребнипремногу состојки, но резултатот едноставно не остава никого рамнодушен! Евекако лесно да ги приготвите уште денес.
Вкупно време45 мин
Оброк: Главно јадење
Кујна: Медитеранска
Клучни зборови: кашкавал, тиквички, полнети тиквички, домати
Порции: 4

Состојки

  • Половина кг свежи домати
  • 100 гр кашкавал
  • 3 чешниња лук
  • Малку масло за готвење
  • По вкус сол и мелен црн пипер

Начин на подготовка

  • Измијте ги свежите тиквички, исушете и исечете ги по нивната должина. Исечете ги доматите на тенки кругови и изрендајте го лукот.
  • Испржете ги тиквичките и од двете страни, во тава со масло за готвење, до нивно добивање на златно-кафеава боја, а потоа поставетеги на хартија за печење.
  • Горниот дел на секоја од тиквичките премачкајте го со луки нанесете ги круговите домат.
  • Одозгора посолете ги доматите со сол и мелен црн пипер и додадете го изренданиот кашкавал. Вака приготвените тиквички поставете ги да се печат 25 минути во претходно загреана рерна на 180°C.