Што ќе се случи ако се скрши прозорец на авион сред лет и што треба да направите во таква ситуација

За многумина од нас, патувањето со авион е стресно, иако несреќи се случуваат многу ретко.

Свесни сме дека има и други сериозни случаи поврзани со кршење на прозорците во авионите, па затоа решивме да откриеме што може да се случи доколку прозорецот одлета или се скрши за време на летот.

Ова се случило и порано

Има неколку приказни поврзани со скршени прозорци на авиони, еве неколку од нив:

Во 1990 година, за време на лет на Бритиш ервејс 5390, една од панелите на шофершајбната се одделила, а капетанот на авионот за малку ќе бил исфрлен од кабината. За среќа, стјуард го фатил пилотот во последната секунда и го држел сè додека авионот не слетал, па така тој преживеал.

Сличен инцидент се случил среде лет на Ербас А319 во 2018 година кога се скршило ветробранско стакло. За среќа, копилотот на авионот имал појас, па затоа не излетал од авионот и немал сериозни повреди.

Што се случува на внатре

Во оваа ситуација, најпрво, би слушнале многу силен шум поради депресуризација. Всушност притисокот на воздухот во внатрешноста на кабината е поголем отколку што е надвор од авионот за да им овозможи на луѓето што се наоѓаат во внатре да дишат нормално. Затоа, ако прозорецот се скрши, воздухот внатре би избегал со голема брзина, земајќи со себе мали предмети како телефони или списанија (или понекогаш поголеми работи, како луѓе).

Други работи што може да се случат се: намалување на температурата и притисокот на воздухот (придружено со „пукање“ на ушите) и магла од кондензацијата.

Во случај да ви се случи ова

Како и со многу итни ситуации, најважното правило е да не паничите. Покрај тоа, подобро е да имате прицврстен безбедносен појас секогаш кога седите. Откако ќе паднат маските за кислород, ставете една, а потоа помогнете му на вашето дете или други луѓе околу вас. Екипажот ќе започне со итно слетување и спуштањето ќе биде брзо за да се минимизираат ризиците за патниците.

Штом авионот е на безбедна надморска височина, ќе можете да ја отстраните маската.

Авионите се  безбедни

Патувањето со авион е еден од најбезбедните начини на патување. Покрај тоа, кога се јавува итна ситуација како депресуризација, прозорците најчесто не се причината. Тие имаат повеќе слоеви направени од плексиглас или акрилна пластика, кои се издржливи и имаат мала дупка за да се избегне кондензација.

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена.