Што ќе се случи ако претерате се употребата на овие 8 природни состојки за нега на вашата убавина

Природната козметика е во тренд, а 33,5% од индустријата за природна убавина се состои од природни производи за нега на кожа, 33% од природна нега на коса, а 41% од потрошувачите месечно користат и „направи сам“ производи.

Но, иако тие се еколошки и генерално помалку агресивни врз нашата кожа, сепак мора да бидеме претпазливи со вклучувањето на овие природни состојки во нашата рутина за убавина, поконкретно еве кои негативни ефекти може да се случат доколку претераме со употребата на следните домашни третмани со 8-те популарни природни состојки:

1. Кокосово масло за омекнување на сувата коса

Кокосовото масло можеме да го видиме прилично насекаде сега, од нега на кожата до третмани за коса. Но, важно е да знаете дека кокосовото масло не е наменето за секој вид коса. За коса со ниска порозност, тенкиот слој на кокосово масло може да ги блокира неколкуте начини на кои водата навлегува, при што може да спречи косата да ја добие потребната влага, оставајќи ја истата да се исуши.

2. Јаболков оцет како астрингент

Многу луѓе користат јаболков оцет за лекување на акни, првут, па дури и како природен дезодоранс. Сепак, неговата висока киселост може да доведе до опасни хемиски изгореници на вашата кожа. За подобра употреба, обидете се да додадете вода во смесата.

3. Белки од јајца за затегнување на порите

Белките од јајца често се користат за затегнување на порите на лицето и за измазнување на кожата. Сепак, јајцата се вообичаен пренесувач на салмонела и не треба да ги ставаме толку близу до устата кога се сурови.

4. Цимет за третман на акни

Циметот стана популарен како раствор против акни. Иако многу луѓе почнаа да ја додаваат оваа состојка во домашните маски за лице, некои критики и поплаки за алергии и чувство на печење, исто така, почнаа да се појавуваат од самите корисници. Ова се случува затоа што контактниот дерматитис е честа лоша страна на употребата на цимет, што доведува до црвенило, осип и иритација.

5. Шеќер како пилинг за лице

Шеќерот може да биде вкусно задоволство за вашите непца, но не толку и за вашата кожа. Ако користите шеќер како ексфолијант за не толку нежен пилинг, тој може да дејствува многу абразивно врз вашата кожа. Овој процес може да отвори мали рани и да ја изложи вашата кожа на нечистотија и промени во животната средина.

6. Сок од лимон како маска против стареење

Не е изненадување што сокот од лимон е полн со витамин Ц и антиоксидантни својства. Затоа, сè повеќе луѓе ја додаваат оваа состојка во нивните домашни маски за лице за да имаат корист од нејзините ефекти против стареењето. Но, лимонот може да доведе до хиперпигментација и изгорена кожа, поради што мора да се користи со претпазливост.

7. Овесна каша за чешање на кожата

За некои, подготовката на купка од овесна каша е совршено решение за да го решат проблемот со чешањето на кожата. Сепак, да имате толку близок контакт со овесна каша може да доведе до атопичен дерматитис, што може да ја направи кожата да ве чеша уште повеќе.

8. Купка со сода бикарбона за ублажување на болка

Купките со сода бикарбона најчесто се користат за лекување на неколку здравствени состојби, од ослободување од напнатост и болка до зајакнување на циркулацијата. Но, неговите алкални нивоа можат да ја оштетат и иритираат вашата кожа.

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *