Совети за намалување на темните кругови под очите и избегнување на уморниот изглед

Ако мислевте дека кофеинот е непријател кога станува збор за вашата кожа, најдовме неколку совети од дерматолозите кои може да ве изненадат. Здравото тело и изглед се важни за нас, а професионалците можат да ни помогнат да разбереме каде е стандардот.

Секогаш бараме ефективни совети од дерматолозите и денес сакаме с да споделиме неколку од нив кои ќе ви помогнат да имате посветли и помлади очи.

Бидете внимателни со пијалоците

Пиењето пијалоци со кофеин всушност не предизвикува губење на течности и дехидрација. Сепак, тие може да имаат благ диуретичен ефект. Ако се плашите дека кафето може да ве дехидрира и дека тоа влијае на квалитетот на кожата околу очите, тоа не е проблемот.

Освен тоа, кофеинот е вазоконстриктор и може да ги намали крвните садови на пределот околу очите намалувајќи ја појавата на оток и замор. Можете да го нанесете и на вашето лице како маска.
Сепак, пијалоците со кофеин може да предизвикаат главоболки и несоница кај некои луѓе, затоа бидете внимателни со пиење повеќе од 4 шолји кафе на ден.

Чистете ги синусите

Бидете внимателни ако постојано ве тече носот. Хроничната конгестија на синусите може да предизвика пополнување на вените под очите со крв. Како резултат на тоа, вените може да бидат видливи преку кожата и да создадат темни кругови околу очите. Експертите предлагаат одвреме-навреме да ги чистите синусите.

Додадете авокадо во вашиот појадок

Не го лишувајте вашето тело од природни масти. Јадењето работи како авокадо, лосос, сирење и други млечни производи може да ви помогне да имате здрави клеточни мембрани.

Контролирајте ја положбата на главата додека спиете

Набавете ја вистинската перница која нема да ви биде премногу ниска. Ако не лежите правилно цела ноќ, течноста може да се собере под вашите очни капаци и да предизвика оток и уморен изглед.

Избегнувајте миризливи производи за нега на кожа

Темните кругови може да се појават поради долготрајна иритација поради астма, на пример. Ако мислите дека е така, експерт препорачува да користите крем од 1% хидрокортизон два пати на ден и да избегнувате миризливи производи за нега на кожата. Исто така, носете очила за заштита од сино светло пред екраните.

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *