Рецепти со диви костени кои ќе ви бидат од голема корист оваа есен

Дивите костени можат да бидат од голема полза за Вашето здравје. Користете ги овие рецепти со костени за да се ослободите од болките во коските и мускулите и да се ослободите од болките во црниот дроб.

При коскени и мускулни болести

Исечете 6-7 диви костени со кората и истурете 500 мл алкохол или домашна ракија. Така нека останат 4-5 дена, додека од костените почне да излегува пена и тие да омекнат. Потоа нанесувајте од смесата на болните места.

Во случај на болка во црниот дроб

Се варат 10 костени, додека не омекнат. Потоа излупете ги и здробете ги добро. Ставете ги во 500 гр мед, а потоа додадете 2 лажици цветови од лаванда. Варете ја повторно смесата а потоа процедете. Земајте 3 пати на ден на 1 или 2 лажици пред или после јадење.

 

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *