Во овој домашен десерт има само 4 состојки, а за неговата подготовка, потребно е само да ги исипете и измешате сите заедно. Иако е многу едноставен за правење, неговиот вкус е еднаков на кралски!

Пудинг од банани

Во овој домашен десерт има само 4 состојки, а за неговата подготовка, потребно е само да ги исипете и измешате сите заедно. Иако е многу едноставен за правење, неговиот вкус е еднаков на кралски!
Вкупно време40 мин
Оброк: Десерт
Кујна: Француска
Клучни зборови: банани, пудинг
Порции: 4

Состојки

  • 400 мл млеко
  • 4 банани
  • 2 јајца
  • Сос од карамела по ваш вкус

Начин на подготовка

  • Сомелете ги бананите во блендер до добивање на кашеста смеса. Следно додадете ги јајцата и млекото и добро измешајте ги состојки заедно.
  • Исипете го сосот од карамела на дното на силиконски сад со отвор одозгора и следно, користејќи сито, прецедете ја млечната смеса. На овој начин пудингот ќе има одлична текстура.
  • Покријте го садот со фолија и печете 30 минути на 180°С или 30 минути гответе го пудингот на водена пареа.