Психолозите ги откриваат добрите и лошите страни од бракот на 20 и на 40 години

Можеби сте биле во врска неколку недели, месеци, па дури и неколку години, но да одлучите за вистинското време за брак може да биде предизвик. Всушност, не постои едно „идеално“ време да ги кажете своите завети, но секој животен период може да донесе предности и недостатоци во зависност од целите, личноста и искуството на вашиот и вашиот партнер.

 Добра страна# 1: Да стапите во брак во 20-тите години, ќе пораснете заедно и ќе станете посилни.

Да чекате некој од вас (или двајцата) да заврши факултет и да започне кариера веројатно значи години и години на одделни животи. Но, поминувањето низ промени во кариерата, семејните проблеми и други проблеми заедно ќе ви даде шанса да научите повеќе работи едни за други. Подоцна, тоа може да стане спомен што ќе го цените.

Постои еден извештај кој вели дека и жените и мажите, кога се во средината на дваесеттите години, имаат добри шанси за успешен брак со многу среќа и страст. Тие имаат поголема шанса да процветаат во споредба со оние кои чекаат да се венчаат во триесеттите години.

Добра страна # 2: Бракот во вашите 20-ти години може да ви помогне да заработите повеќе богатство.

Одложувањето на вашиот брак за да добиете цврста позиција во вашата кариера и да започнете да заработувате добри пари, всушност може да ве спречи да заработите повеќе. Тоа е затоа што паровите кои стапуваат во брак во дваесеттите години можат да соберат повеќе пари. И расходите и приходите се делат, што ќе резултира во рамнотежа.

Ова може да ви помогне и двајцата побрзо да ги достигнете своите финансиски и станбени цели.

Добра страна # 3: Во вашите 20-ти години имате време за повеќе деца.

Не само што ќе имате време за повеќе од едно дете, туку ќе имате и повеќе енергија да им помогнете да растат и да уживаат во вашето време заедно. Плус, ќе имате повеќе време да уживате како баба и дедо. Плус врв на годините на плодност кај жените е помеѓу доцните тинејџерски години до доцните 20-ти.

По 30-тата година од животот, способноста за зачнување ќе започне да се намалува и ќе започне да се намалува побрзо откако ќе достигнете 35 години.

Добра страна # 4: Во доцните 20-ти години сте посвесни за себе како личност.

28 можеби е бројот што сакате да го земете предвид. Терапевт за семејство и брак вели дека на 28 години имаме тенденција да имаме силна самосвест, како и доверба во нашиот избор да најдеме партнер. Тоа може да значи дека имавме точно време за да завршиме училиште, да започнеме кариера и доволно време да истражуваме и да учиме од претходните грешки во минатите врски.

Добра страна # 5: Во вашите 30-ти имате подобро чувство за идентитет.

Обично учиме повеќе за себе кога сме во 20-тите години. Времето кога растете како личност. Да чекате да стапите во брак до вашите 30-ти можеби е подобро затоа што би можеле да имате повисоко чувство за себе. Всушност, сè повеќе луѓе одлучуваат да  живеат слободно пред брак, не чекајќи да го истражуваат животот со својот партнер. Ова може да ве направи посамоуверен, подобар комуникатор и посилна индивидуа.

Добра страна # 6: После 30 значи шанса да ја изградите својата кариера.

Ако вашата цел е насочена кон образование, кариера и заработка повеќе пари пред да стапите во брак, тогаш 30-тите години е најдобрата година за да се земете со вашиот партнер. Ова е затоа што студирањето и работењето користат многу од вашата енергија и време, и можеби нема да можете да му дадете внимание на партнерот, а истото важи и за него.

Лоша страна # 1: Во вашите 20-ти можеби е тешко да ги пропуштите црвените знамиња во вашата врска.

Кога станува збор за врските, младите најчесто се неискусни, а можеби и ќе пропуштите некои падови и издигнувања. Можеби нема да можете да ги видите знаците што всушност покажуваат дека не сте компатибилни со вашиот партнер. Ова е најмногу затоа што сте фокусирани повеќе на доброто и можеби е потешко да се види лошото.

Вашата перспектива може да се замагли и нема да можете да преземете некои значајни чекори за промена и / или оправдување на своите постапки кон она што се смета за здрава врска.

Лоша страна # 2: Мозокот уште се се развива во раните 20-ти.

Ако гледаме од невролошка гледна точка, тогаш е подобро да се омажиш после 20, кога мозокот е целосно развиен, што значи откако ќе наполните 25 години. Значи, дури и ако сте во врска што започнала во средно училиште или во раните 20-ти, можеби ќе сакате да почекате и да видите како вие двајца може да се справите со врска на далечина, да добиете работа и колеџ.

Кон # 3: Брак пред 30 години може да резултира со развод.

60% од браковите кои обично започнуваат од 20 до 25 години може да завршат со развод. Повеќето причини за ова се случува како резултат на недостаток на посветеност, еднаквост во врската и подготвеност за брак, како и нереални очекувања и премногу расправии.

Лоша страна# 4: Привлечноста можеби нема да трае долго кога ќе се омажите во 20-тите години.

Привлечноста што многу парови ја имаа едни кон други порано во животот, може да започне да исчезнува во доцните 20-ти или 30-ти. Ова значи дека одржувањето на комуникацијата и убаво поминување во спалната соба може да стане предизвик. Ова е уште потежок недостаток кога само еден од вас губи интерес затоа што може лошо да влијае на другиот.

Лоша страна # 5: Живеењето подолго како слободна личност може да го отежни животот подоцна со некој друг.

Како слободни луѓе, имаме тенденција да уживаме во слободата да експериментираме и да доживееме многу различни односи пред да се посветиме на само еден, а потоа да се венчаме. Ова значи дека имавме многу повеќе време да ги развиеме сопствените приоритети и преференции. На почетокот, мешањето меѓусебни цели и идеи може да изгледа прилично лесно.

Сепак, за личност која живеела најголем дел од животот сингл, работите може брзо да станат пореални и покомплицирани. Ова е затоа што треба да оставиме простор и за приоритетите на нашите партнери, па дури и да ги компромитираме сопствените, што може да ја загрози иднината на бракот.

Лоша страна# 6: Во 30-тите можеби не сте толку расположени да ги споделите вашите финансии.

Кога сте слободни, мислите само на себе, на вашите потреби и на распоредот. Внимателно го организирате своето време и однапред правите планови кои ќе можете да ги следите. Истото важи и за заштеда на пари. Многу парови се навикнати да ги буџетираат своите пари во сопствената борба за заштеда, а исто така и за тоа што, кога и каде да ги потрошат.

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *