Познати личности на кои им се доделени кралски почести бидејќи го прават светот на подобро место за живеење

Филантропија и добротворна работа, основање на непрофитни организации и освојување на извонредни награди за нивната кариера во глума и пеење – за овие уметници, да се биде најдобар и да им се помага на другите е нивна секојдневна рутина. А кој друг, освен самата кралица Елизабета Втора, им додели кралски почести.

 

Дејвид Бекам

Покрај неговата значајна кариера во фудбалот, Дејвид Бекам е познат и по својата добротворна работа низ целиот свет. Меѓу другото, тој е амбасадор во УНИЦЕФ од 2005 година и Malaria No More UK  од 2007 година. Тој го прими својот „Офицер од орден на британската империја“ од кралицата Елизабета Втора.

 Кејт Винслет

Кејт Винслет е позната ширум светот по својата иконска улога во „Титаник“, но докажано е дека е повеќе од еднонасочна актерка која доминира со Оскарите, Еми наградите и Греми наградите во текот на целата своја кариера. Таа беше именувана за една од 100-те највлијателни луѓе во светот во 2009 година, а во 2012 година беше назначена за „Командант на Редот на Британската империја“ за нејзините услуги во драмата.

 Ед Ширан

Можеби го познаваме Ед Ширан како харизматичен британски пејач, но тој исто така прави многу за да им помогне на другите. Тој често настапува на добротворни концерти, тој е амбасадор на детскиот хоспис и неодамна ја основа својата фондација, музичката фондација „Ед Ширан Сафолк“. По што го доби признанието „Член на Редот на Британската империја“ од принцот Чарлс.

Елтон Џон

Отворено се бореше против СИДА од крајот на 80-тите години на минатиот век, сер Елтон Џон го искористи своето влијание за да ја основа фондацијата за сида во Елтон Џон во 1992 година. За неговата добротворна работа, тој има неколку кралски почести. Во 1995 година, тој беше номиниран за „Командант на Орденот на британската империја“, во 1998 година беше прогласен за Витез од кралицата Елизабета Втора, а во 2020 година беше назначен за „Член на Орденот на честа на придружниците“.

Адел

Откако беше прогласена за една од 100-те најмоќни жени во Велика Британија во 2013 година, Адел ја доби наградата МБЕ од принцот Чарлс за нејзините услуги кон музиката. Но, таа не застана тука, бидејќи сега продаде над 120 милиони плочи и е една од најпродаваните музички уметници во светот.

 

Бенедикт Камбербач

Бенедикт Камбербач е силен поддржувач на добротворни цели, бидејќи донира и собира средства за различни институции, отворено се залага за правата на ЛГБТ и има силен политички глас во Велика Британија. Поради тоа, во 2015 година ја доби својата чест на ЦБЕ од кралицата.

 Кетрин Зета-Џонс

Филмската sвезда и сопругата на Мајкл Даглас, Кетрин Зета-Џонс исто така поддржува неколку добротворни цели. Таа често собира средства за луѓе во неволја, амбасадор е на Националното друштво за спречување на суровост кон децата и е една од членовите на фондацијата „Кино за мир“. Поради тоа, во 2010 година беше почестена со „Командант од редот на Британската империја“ (ЦБЕ) од страна на Монархијата на Обединетото Кралство.

 Бил Гејтс

Ко-основач на „Мајкрософт“ и еден од најбогатите луѓе на земјата, Бил Гејтс исто така ги користи своите пари за да им помогне на другите на секој начин. Гејтс и неговата сопруга ја основаа фондацијата Бил и Мелинда Гејтс во 2000 година и оттогаш основаа и финансираа повеќе организации и научно-истражувачки програми. Поради тоа, од кралицата Елизабета Втора го направи „Почесен витез командант на редот на британската империја“ (КБЕ).

 4-те членови на Битлси

Во 1965 година, по нивниот експлозивен успех, кралицата Елизабета Втора ги почести Битлси како членови на Редот на Британската империја (МБЕ).

 Анџелина Џоли

Иако Анџелина Џoли не е британка, нејзината зачудувачка филантропија и дозволи да освои обележја на нејзината почесна слава од кралицата Елизабета Втора. Таа е амбасадор на Високиот комесаријат на Обединетите нации за бегалци, учествува на политички и економски форуми ширум светот и се залага за правата на жената.

 

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *