Јапонците отсекогаш биле познати по нивната мазна и чиста кожа како порцелан. И покрај тоа што во одреден степен се должи на природата и генетиката, огромно влијание има и специјалната нега на кожата.

Токму за оваа цел, денес ви го откриваме најпопуларниот јапонски пилинг за кожа како порцелан. Станува збор за извонреден метод на прочистување и потхранување, кој може да симне 5 години од лицето и затоа е омилен меѓу дамите во Јапонија.

Во продолжение прочитајте како да го приготвите.

Јапонски пилинг за процеланска кожа

1. Измијте го лицето на вообичаениот начин

2. Подгответе ја смесата: Измешајте 1 супена лажица пена за бричење со половина кафена лажица сода бикарбона.

3. Во врела вода додадете грст суви листови од камилица, а потоа наведнете ја главата врз тенџерето, покријте со крпа и оставете го лицето над пареата 5-7 минути.

4. Следно, нанесете од првата смеса, а потоа со влажна четка за заби, истријте го вашето лице. Исплакнете со вода.