Секој човек има милион пори по површината на целата кожа. Тие не треба да бидат видливи, но често ситуацијата е обратна и знае да се случи токму спротивното.

Постојат многу козметички производи кои ги стеснуваат порите, но полесно и поприродно е да се практикуваат докажани домашни методи.

Во продолжение открјте 3 домашни рецепти за стеснување на порите, по само неколку употреби

1. Оцетен тоник

Потребни состојки

  • 1 супена лажица јаболоков оцет
  • 5 супени лажици вода за пиење

Начин на подготовка

Измешајте ги заедно состојките и складирајте го добиениот тоник во шише со пумпа, за да тоникот може да го нанесувате во форма на спреј. Нанесете го на лицето, почекајте да се исуши, а потоа нанесете навлажнувачка крема за лице.

2. Крема со алое вера

Потребно е во вашата ноќна крема да додадете гел од алое вера. Нанесете го на лицето и оставете да отстои во текот на целата ноќ. Следното утро добро измијте го лицето со вода.

3. Маска од јајце

Потребни состојки

  • 1 белка
  • 2 супени лажици овесни снегулки
  • 2 супени лажици сок од лимон

Начин на подготовка

Измешајте ги сите состојки заедно до добивање мазна смеса. Потоа нанесете ја истата на лицето и оставете да отстои 30 минути, а потоа исплакнете со ладна вода.