Полицијата во Англија ги моли родителите да ги контролираат децата за време на четиридневниот одмор за Велигден откако растури илјадници забави со пијани тинејџери

Полицијата ги моли родителите да ги контролираат своите деца во текот на четиридневната пауза за Велигден, откако синоќа полицајците расчистија илјадници забави од центрите на градовите низ Англија.

Голем број луѓе се собраа во Манчестер, Лондон, Нотингем и Лидс на последниот ден од мини-топлотниот бран во Велика Британија, само неколку дена по олеснувањето на националните ограничувања за Ковид-19.

Полицајците биле видени како расчистуваат алкохоличари од Каслфилд Боул во центарот на градот Манчестер, откако стотици се собраа на забава со диџеј во живо, полицијата презеде слична акција во лондонскиот Хајд парк.

Во Лидс, избија тепачки во Хајд Парк, додека полицијата во Нотингем заплени шишиња алкохол од трагачите по сонце и го истури на тревата.

Додека полицијата во Лестершир ги молеше родителите да ги контролираат своите деца, советникот од Харборо, Фил Ноулс, ги обвини младите за „поставување на друга временска бомба- Ковид-19 “, која ќе експлодира.

Сепак, началникот Констабл Џејмс Вон од полицијата во Дорсет сугерираше дека хаосот кој се случи вчера – вклучително и диџеј во живо и тепачки – е предизвикан од „малку нејасни“ пораки кои не се поддржани со закон.

Премиерот Борис Џонсон во Понеделникот ја отфрли пораката „Остани дома“ во Англија, и ја замени со порака „Остани локален“ во обид да ги охрабри луѓето да бидат претпазливи по олабавувањето на мерките.

Педи Типинг, комесар за полиција и криминал во Нотингемшир, рече дека полицијата верува дека може да ги контролира толпите ако може „да ја преземе контролата над конфискацијата на алкохол и да ги натера луѓето што го држат да го истурат“.

Најголемата гужва вчера се појави во Вудхаус Мур во Лидс, каде што се собраа стотици луѓе – а полицијата на Западен Јоркшир предупреди дека „ќе ги растераат групите од над шест, користејќи казни каде е соодветно да го сторат тоа“.

Полицијата вчера отиде меѓу парковите да „држи сè под контрола“ кога пијано дете беше придружувано дома и ги замоли родителите да размислат каде се нивните деца и што прават.

Но, синоќа, за време на втората ноќ на патроли во паркот, тимот молеше за помош на Твитер, велејќи дека тие „не можат да го решат ова сами“. Тимот од Харборо и Латерворт на Твитер објави: „Како што беше предвидено, ние сме зафатени во паркови. Треба да однесеме друго дете дома кое е пијано под некое дрво“.

„Имаме посветени офицери кои одат од парк во парк да пробаат и да одржат сè под контрола. Не можеме да го средиме ова сами, потребна ни е вашата помош“.

 

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *