Доколку ги обожавате брзите рецепти, тогаш овие пити со пченкарно брашно и кашкавал се токму идеалните за вас и вашите најблиски! Одлична замена за леб и совршен прилог кон останатите јадења.

Пити со кашкавал - Многу брзи и лесни

Доколку ги обожавате брзите рецепти, тогаш овие пити сопченкарно брашно и кашкавал се токму идеалните за вас и вашите најблиски!Одлична замена за леб и совршен прилог кон останатите јадења.
Вкупно време30 мин
Оброк: закуска
Кујна: италијанска
Клучни зборови: кашкавалки, пити, пити со кашкавал
Порции: 4

Состојки

  • 200 гр тврд кашкавал (може и сирење)
  • 300 гр пченкарно брашно
  • 200 мл газирана вода
  • 1 чешне лук
  • 1 јајце
  • 1 1/2 кафена лажица пециво

Начин на подготовка

  • Изматете го јајцето и кон истото додадете ја газиранатавода, а потоа постепено додадете го брашното измешано со пецивото. Мешајте гисостојките, до добивање на густо тесто.
  • Сега земете ренде и врз добиеното тесто, изрендајте гокашкавалот. Следно, додадете го изгмечениот лук и измешајте добро, без да сеформираат грутки.
  • Растопете го путерот во тава, оформете плоснати пити одтестото и испечете ги на слаб оган, покривајќи ја тавата со капак. Резултатотќе ве изненади!