Речиси и да не постои човек, од децата до најстарите, кои не ги обожаваат палачинките, а следните мрзеливи палачинки се идеален избор за секое време, бидејќи се приготвуваат многу брзо.

Палачинки на мрзелив начин

Речиси и да не постои човек, од децата до најстарите, коине ги обожаваат палачинките, а следните мрзеливи палачинки се идеален избор засекое време, бидејќи се приготвуваат многу брзо.
Оброк: Десерт
Кујна: Француска
Клучни зборови: палачинки
Порции: 4

Состојки

 • 250 мл брашно
 • 450 мл млеко
 • 2 јајца
 • 25 гр путер
 • 1 супена лажица шеќер
 • По вкус сол
 • Тава за печење 20х30 цм

Начин на подготовка

 • Изматете ги јацата во сад, со малку млеко. (Млекото нетреба да е ладно).
 • Додадете прстофат сол и шеќер. Оние кои ги обожаваатдесертите, може да додадат повеќе од една лажица. Бавно измешајте го брашното,до добивање на мазно тесто, без грутки.
 • Следно, добиеното тесто разредете го со преостанатотомлеко, до добивање смеса со густина на павлака.
 • Покријте го садот со фолија и оставете го да отстои 20минути на собна температура. Во сад за печење поставете хартија и истиотпоставете го во затоплена рерна на одредено време.
 • Растопете го путерот, додадете го во тестото и повторно добро измешајте. Исипете го добиеното тесто во загреаниот сад за печење.
 • Поставете го да се пече 20-25 минути во претходнозагреана рерна до 200°C. За тоавреме, тестото ќе се испече и зголеми.
 • Исечете ја готовата палачинка и сервирајте со состојки поваша желба.