Денес ви предлагаме една фантастична и брза идеја за вечера, па дури и за брз ручек. За истата ви се потребни сосема вообичаени состојки, а нејзиниот вкус ги надминува сите очекувања!

Палачинка од мелено месо, 3 јајца и 3 компири

Денес ви предлагаме една фантастична и брза идеја з авечера, па дури и за брз ручек. За истата ви се потребни сосема вообичаени состојки, а нејзиниот вкус ги надминува сите очекувања!
Вкупно време45 мин
Оброк: Вечера
Кујна: Мексиканска
Клучни зборови: палачинки, мелено месо
Порции: 4

Состојки

 • 300 гр мелено месо
 • 3 компири
 • 3 јајца
 • По вкус мелен црн пипер и сол
 • 2 супени лажици брашно
 • Половина глава кромид
 • 100 гр кашкавал
 • По потреба масло за готвење
 • 1 страк копар

Начин на подготовка

 • Испржете го меленото месо во тава, до негово целосно приготвување. Додадете сол, мелен црн пипер и зачини по ваш вкус.
 • Излупете ги компирите и крупно изрендајте ги. Добро прецедете го сокот од истите, а потоа кон компирите додадете ги изматените јајца и брашното. Посолете по ваша желба и добро измешајте ги состојките заедно.
 • Потоа исипете тенок слој од добиената смеса во тавата, вооблик на палачинка.
 • Испржете добро од едната страна, а потоа свртете ја палачинката, за да се испржи и другата страна. Кога палачинката ќе биде готова, без да ја кревате од тавата, нанесете врз истата кечап.
 • Врз палачинката нанесете го меленото месо, а потоа додадете го и кромидот, претходно исечен на прстени. Нанесете го копарот и изренданиот кашкавал.
 • Завитакјте ја палачинката и почекајте кашкавалот да се растопи.