Архијатрија: Како изгледаат 16 ментални болести прикажани со помош на архитектурата

Кога ќе се спои архитектурата со психијатријата се добива “Архијатрија”, концепт кој на еден неверојатен и длабок начин ја крева свеста за менталните заболувања!

7 едноставни вежби со кои нашата главоболка ќе исчезне засекогаш!

Луѓето што често страдаат од главоболка знаат колку страшни и неподносливи можат да бидат нејзините симптоми. Во продолжение следуваат 7 едноставни вежби кои ќе ни помогнат засекогаш ќе се ослободиме од истата!

24 едноставни трикови за убавина со помош на кои секогаш ќе изгледаме гламурозно!

Како за помалку од 1 минута да си направиме француски маникир, да добиеме матирачки ефект на усните иако немаме таков кармин, за кратко време да станеме експерти во ставањето туш и уште 21 трик до брз беспрекорен изглед!

Сестра го „исмева“ својот брат кој е модел, така што нејзиното бебе го имитира својот вујко

Њујоршкиот модел Аристотел Политесис се соочува со тешка конкуренција! И тоа ни повеќе, ни помалку, конкуренција му е неговиот внук! Запознајте го 18-месечниот Оги.

Невеста тврди дека нејзината трудна деверица ѝ должи 35.000 евра затоа што ја „засенила“ на свадбата. А еве и како!

25-годишната револтирана невеста го споделила своето искуство на американскиот форум Редит, а еве како според неа, нејзинат деверица ја засенила. Причините се неверојатни…и урнебесни!

Личен тренер се здебелил 30 кг и влегол во фаза на пред-дијабетес за да ѝ помогне на својата клиентка да ослабне, а ова се резултатите

Процесот на слабеење воопшто не е лесен ниту брз, па затоа на многу луѓе им е потребен водич и поддршка во текот на истиот. А овој личен тренер отишол чекор подалеку за да и помогне на својата клиентка и ова е резултатот!

23 неверојатни направи и алатки кои ќе ни го променат животот

Технолошките и обичните направи се направени се со цел да ни го олеснат секојдневието. Во продолжение следуваат 23 неверојатно ефикасни дизајни кои би посакале веднаш да ги имаме во нашиот дом!

Наместо што не можат да прават луѓето со ретки болести, оваа кампања ни покажува што можат!

Светските кампањи посветени на кревање на свеста за луѓето со ретки болести, најчесто ги потенцираат нивните намалени способноси во извршувањето на одредени работи. Но, оваа кампања се издвои од сите и го направи спротивното!

ТЕСТ: Со кој познaт нaучник го делите коефициентот нa интелигенцијa?

Дaли некогаш сте се зaпрaшaле со кој од големите генијaлци имaте ист коефициент нa интелигенцијa? Еве јa вaшaтa можност конечно дa дознaете!

14 видови на храна кои можеме да ги јадеме без грижа на совест дека ќе се здебелиме

Иако не постои таква храна што содржи нула калории, сепак постои листа на одредени видови во чие консумирање можеме слободно да уживаме, без грижа на совест дека вагата подоцна би покажала повеќе килограми. Еве кои се тие 14 видови на супер храна!

Погрешно сме ги приготвувале тестенините! Експертите за италијанска кујна откриваат кој е правилниот начин

За љубителите на тестенините, нема ништо поубаво од совршено направените шпагети болоњезе или карбонара макарони. А сега експертите за италијанска кујна ни ја откриваат формулата за нивната совршена подготовка!

Вака изгледа на 54 години, а ова се нејзините животни навики благодрение на кои изгледа вечно младо

54-годишната Керолин Чениер, која живее во Лондон, е тренер за животен стил и бизнис. На нејзината возраст изгледа неверојатно и сега ни открива како го одржува нејзиниот младолик изглед.

Го укрaлa првиот ‘501’ пaр Левис фaрмерки од својот тaтко, a сегa е зaштитно лице нa брендот

“Ги носaм Левис фaрмерките уште од когa првиот пaр ‘501’ го укрaдов од татко ми”- вели aмерикaнскaтa мaнекенкa.

14 ситуации во кои талентирани луѓе претвориле обични нешта во импресивни работи, а и вие го можете истото

Некои луѓе се толку талентирани и ни се чини дека едноставно се родени да претоврат во уметност се што ќе допрат. Следуваат 14 примери кои ја докажуваат човековата генијалност!

Фен за коса, маскара за очи, фиксна протеза…Еве како изгледале производите за нега и убавина пред 100 години

Статистиките покажуваат дека просечното време за утринската нега во Понеделник трае 76 минути, а до Петок опаѓа на 19 минути. Но, колку време ќе ни требаше ако сè уште ги користевме следните производи од пред 100 години?

“Му даваше на своето дете десерт за појадок”: Поранешната готвачка на принцезата Дијана открива каква мајка била таа

53-годишната Керолин Роб започнала да работи како професионална готвачка во Кенсингтонската палата во 1989-та година, а сега открива каква навистина била принцезата Дајана.

Каде треба да отпатуваме во 2019-та според нашиот хороскопски знак?

Дали сте подготвени за вашата следна авантура, но не сте сигурни која дестинација да ја одберете? Следете ги ѕвездите! Во продолжение пронајдете го вашиот хороскопски знак и откријте каде тој ве води!

Талентирано девојче ги пресоздава фустаните на славните дами и нејзините креации ги засенуваат оригиналите

Можеме да замислиме дека се потребни многу пари и подготовки за фустаните на ѕвездите. Но, некои креативни умови го докажуваат спротивното. Запознајте ја Рајли, девојче од Австралија со извонреден талент!

Освоил 17 евра при учество во селска томбола и ја додал „огромната“ сума на неговите 100 милиони евра! Еве за кој среќник станува збор

Ретки се луѓето што имаат среќа во наградните игри, а подеднаква реткост е да се има и богатство од 100 милиони евра. Но, овој славен пејач изгледа ја има сета среќа на овој свет! А еве за кој станува збор.

22 срцепарателни фотографии кои докажуваат дека на нашата планета итно ѝ е потребна помош

Пластичните чаши, шишиња, приборот за јадење можеби нам ни се чинат како безначајни работи што не можат да направат штета, следните 22 фотографии го докажуваат спротивното!

Што ќе се случи со нашето тело доколку секое утро пиеме вода со суво грозје

Луѓето се запознале со сувото грозје кога случајно ги забележале исушените плодови на виновата лоза 2000 п.н.е и денес се смета за едно од најважните откритија на храна. А еве кои се придобивките од истото, особено доколу секое утро го консумираме со вода.

За љубителите на чоколадата: Чоколадни декорации со кои ќе ги воодушевите вашите најмили!

Погледнете ја слатката компилација на видеа кои ќе дадат изонредни идеи за декорирањето на вашиот следен десерт, со кој ќе го воодушевите семејството и вашите гости!

Ѕирнете ја оваа магична колекција: Накит инспририран од популарната серија “Игра на тронови”

Во чест на последната сезона на “Игра на тронови” што премиерно ќе се емитува утре, еколошки ориентираниот бренд Alex and Ani, ја објави својата лимитирана колекција на накит инспириран од популарната серија. 

Викенд релаксација: 20 смешни мачиња фотографирани во вистински момент!

Во продолжение следуваат 20 фотографии од смешни мачиња кои биле фотографирани додека танцуваат, мали слатки таленти кои знаат да ни го разубават викендот!

Слепо 7-годишно момче воодушевува со неговата преработка на легендарната “Боемска рапсодија”

Кога и легендарниот Фреди Меркјури би бил жив, би бил горд на 7-годишниот Ејвет Реј Манес од Охајо. Во продолжение слушнете ја неговата извонредна преработка на безвременскиот хит на Квин од 1975-та година.

Астро-мода: Каков фустан му одговара на секој хороскопски знак

Ако не можете да се одлучите каков фустан да носите за следната елегантна пригода, матурска вечер или пак свадба, дозволете вашиот хороскопски знак да ви биде вашиот моден водич. Во прилог пронајдете го вашиот знак и откријте каков фустан ви одговара.

Никогаш полесно! 3 вежби за ослободување од стомакот и тоа додека седиме!

Во денешно време, повеќето луѓе на работното место се обврзани поголемиот дел од времето да го поминат во седење, а тоа многу влијае врз нашето тело. Во продолжение следуваат вежби кои ќе го зајакнеме целото наше тело и тоа додека седиме!

Погледнете која е оваа дама! Во крзнен капут и чанта од 3000 евра, купува храна од уличен штанд

Вистинска ретка сцена можела да се забележи на улиците на Њујорк, а еве која славна дама го привлекла вниманието на присутните.

Дали ова е најлудата рецензија?: Еве која е првата работа што оваа жена ја направила по сообраќајната несреќа

Тејран Елиз вчера имала сообраќајна несреќа со нејзиниот Мини Купер. А еве што прво направила младата девојка, која го засмеа цел свет.

Ентериер на денот: Темна елеганција во домот само за најхрабрите!

Дали некогаш сте размислувале како домот би изгледал обвиткан во црн луксуз? Следните примери за темен ентериер ќе ве поттикнат да бидете храбри за вашето следно реновирање!