Лесно намалување на холестеролот со народни рецепти

Иако нашиот организам има потреба од холестерол, сепак холестеролот кој се создава со штетната храната што ја јадеме, полн со липиди(масти), или познат како „лош“ холестерол треба да се отстрани од телото. Ова може да се направи на неколку сосема природни начини, без ригорозни диети и третмани. 

Креативни идеи со кои ќе им дадете нов изглед на старите обувки

Имате многу обувки кои Ви здосадиле и едноставно сакате да си купите нови? Нема потреба да трошите многу пари за нови чевли доколку старите се добро сочувани. Со овие лесни трикови ќе можете да си ги украсите чевлите кои ги носите и по неколку сезони, толку добро што ќе бидат непрепознатливи. На овој начин ќе заштедите многу пари, а ќе бидете и уникатни.

Рецепт кој ќе Ви помогне максимално да ја подобрите Вашата диета

Овој зачин е еден од најздравите бидејќи има антибактериски, анти-инфламаторен и антиканцерогени ефекти. Куркумата го зајакнува имунитетот и е погодна за надворешна употреба при заздравување на рани. Ги убива клетките на ракот и затоа е многу кориса. Ако сакате да изгубите тежина, таа ќе Ви биде од корист доколку ја комбинирате со здрава исхрана и физичка активност.

Ушите можат да бидат показател за нашето здравје и овие 8 фактори не треба да се игнорираат

Чистењето на ушите на неколку дена е нормална хигиенска процедура. Сепак малкумина од нас обрнуваат внимание на бојата на ушниот восок, кој има и заштитна функција. Проверете ја бојата на ушната маст (Церумен) и тука дознајте како е поврзана со вашето здравје.

Овие 24 фотографии се доказ за тоа зошто мажите живеат помалку од жените

Добро познат факт е дека жените живеат поголго од мажите. Ако некогаш сте се прашувале зошто тогаш оваа компилација од смешни фотографии ќе Ви го даде одговорот. Очигледно мажите ги извршуваат работите со повеќе „смелост“, а помалку ум за разлика од жените.

Нов тренд на социјалните мрежи: Жени ставаат фотографии со половично нашминкано лице

Девојки и жении ставаат фотографии на социјалната мрежа Инстаграм, каде што имаат шминка само на една половина од лицето, а на другата половина немаат воопшто шминка. Тие го поставуваат прашањето „Која половина е подобра?“. Што мислите вие?

Фотографот ги фотографира нејзините пријатели во 2000, а потоа повторно во 2017 година, покажува како различно луѓето стареат

Трепнеме и еден ден поминува, трепнеме поминува година, две, десет. Времето е незапирлива сила со која треба да живееме и за да го истакнеме нејзиниот премин, фотографот Жозефин Ситенфилд ги репродуцирала портретите на нејзините соученици што ги фотографирала во 2000 година. Фотографиите покажуваат брза трансформација на поединците наместо постепена долгорочна промена.

Есенски комбинации во кои секоја жена ќе заблеска како вистинска дама

Есента со себе носи нова палета на бои во кои треба да се вклопиме. Во оваа годишно време можете да се облечете на едноставен начин и да бидете во храмонија со себе и природата. Бидете нежни и строги, деловни и романтични! Направете ја вашата гардероба на таков начин што ќе се чувствувате пријатно на дождливото време и во сончеви денови.

10 видови на храна, која се форсира како здрава, а вусшност е штетна

Денес стана популарна „здравата храна“ која носи многу ветувања, од кои голем број не се реални. Маркетинг менаџерите сакаат да нѐ привлечат да веруваме дека производите што ги купуваме се добри за нас. Но, некоја таканаречена „здрава храна“ носат повеќе штета отколку добро.

Природна маска за затегнување на кожата на лицето

Оваа прекрасна маска за лице од портокали ќе Ви помогне да добиете цврста и затегната кожа. Можете да ја подготвите во домашни услови и да ја користите секој ден. Портокалите се одлични антиоксиданси. Портокаловата маска чисти, освежува и хидрира и се препорачува за сите видови на кожа.

Приватен детектив посочува 4 знаци кои укажуваат дека сопругот изневерува

Дејвид Кинг, извршниот директор на „Lipstick Investigations“ објаснува кои се најчестите знаци при изневерувањето од страна на мажите. Според него, жените кои доаѓаат кај приватните инспектори се во право во 80% од случаите. Тоа е затоа што тие можат да забележат детали за кои нивните сопрузи не се грижат.

Кората од мандарина за превенција на кашлица и болести

Повеќе нема потреба да ја фрлате кората од вкусните мандарини. Од нив можете да направите лек кој ќе Ви помогне при справување со кашлица и болести. Единствено што е потребно е да бидете сигурни дека мандарините се непрскани.

Мажите со овие хороскопски знаци ги третираат своите жени како кралици

Секој хороскопски знак има свои добри и лоши карактеристики. Мажите кои се претставници на овие хороскопски знаци на своите сопруги им приготвуваат навистина кралски третман, како во животот, така и во спалната соба. Лав Лавот ја третира неговата сопруга како кралица, особено во креветот. И ова е затоа што тој знае дека ако тој го […]

Смешни и неуспешни селфи фотографии

Селфи фотографиите се популарен и одличен начин за да ги споделите вашите моменти со светот. Понекогаш селфи фотографиите не излегуваат толку инспиративни како што очекуваме. Овие фотографии се доказ дека магијата на селфи може да тргне во сосема погрешен правец.

Кои се најголемите лаги кои си ги кажуваат хороскопските знаци, самите на себе

Секоја знак има некоја своја карактеристика „слабост“, за која не сака другите да знаат, а кога се најде во ситуација кога би можела да биде откриена, одлучуваат да лажат.

18 смешни докази дека децата живеат според свои правила

Децата не се секогаш совршени ангелчиња, понекогаш прават работи кои не не изнервираат, насмејат, па дури и малку ќе не исплашат. Децата се најголемо богатство и секогаш е задоволство да се гледа што смислиле тие во нивните мали креативни глави.

Рецепти со диви костени кои ќе ви бидат од голема корист оваа есен

Дивите костени можат да бидат од голема полза за Вашето здравје. Користете ги овие рецепти со костени за да се ослободите од болките во коските и мускулите и да се ослободите од болките во црниот дроб.

Вкусен универзален колач кој може да се направи со сите есенски плодови

Овој колач може да се направи со речиси сите есенски плодови – јаболки, круши, сливи, дури и грозје (без семки). Кога го сецкате овошјето поголеми и различни парчиња, толку ќе биде повкусен слаткиот колач.

12 работи кои мажите и жените ги прават различно

Нема сомнение дека мажите и жените се од различни планети или дури и од различни универзуми. Тоа е затоа што тие прават сè поинаку, од нивните гестови до начинот на кој фрлаат топка. Но, дали се навистина толку различни? Еве неколку работи кои мажите и жените секогаш ги прават на различни начини.

Рецепт со Ехинацеа за здраво срце и поголем имунитет

Ехинацеа е добро позната билка која го зајакнува имунитетот и во тој случај го делува како имуностимулатор со позитивен ефект врз срцето и крвните садови.

5 топли пијалаци за губење на тежина кои ќе ја заменат Вашата диета

Сега кога почнаа студените денови топлите пијалаци стануваат сè порелевантни. Освен што не затоплуваат, закрепнуваат и освежуваат тие исто така можат да помогнат во борбата против килограмите.

Фотограф ја покажува вистината зад „совршените“ професионални фотосесии

Секојдневно гледаме совршени фотографии кои изгледаат како да се направени на волшебни и егзотични локации. Но благодарение на технологијата и доброто око на фотографот не мора секогаш да одите да Хаваи за да добиете совршена фотографија. Фотографот Гилмар силва од Бразил, може да направи магична фотографија буквално од кал, па дури и бара. Со помош на својот апарат, тим и фотошоп способности тој им овозможува уникатни фотографии на неговите клиенти.

23 одлични идеи за заштеда на просторот во малите домови

Доколку имате мал стан или куќа не значи дека мора да биде проблем, туку едноставно треба правилно да го организирате просторот, за да биде соодветен за живот, работа, играње, забава и се што сакате да правите! Еве неколку идеи со кои ќе можете Вашиот мал дом да го претворите во удобно живеалиште, со стил.

Урнебесни „уништени“ свадбени фотографии (30+)

Сите сакаме да изгледаме совршено на најсреќниот ден од нашиот живот, а исто така сакаме да имаме и совршени фотографии со кои ќе ги негуваме спомените. Но, универзумот не оди секогаш во иста насока како и нашите желби. Овие луѓе само сакале едноставни свадбени фотографии, а наместо нивната свадба да е во центарот на вниманието тие станале засенети од животни и луѓе. Кога подобро ќе размислиме на крајот на краиштата сите ќе се сеќаваат на откачената фотографија од венчавката…

Познати личности им кажуваат на нивните ќерки дека им ги изеле слатките од „Ноќта на вештерките“

Познато е дека за време на Ноќ на вештерките децата во Америка одат маскирани од куќа на куќа и собираат слатки во кои подоцна можат да уживаат. Оваа традиција е многу важна за децата, бидејќи нели, не постои дете кое не сака слатки. Актерот Ченинг Татум (Магичниот Мајк), пејачката Пинк и водителот Џими Кимел решиле да се пошегуваат со нивните ќерки и да им кажат дека им ги изеле слатките кои тие „макотрпно“ ги заслужиле. Видеата се на крајот од текстот. 

15 докази дека времето е безмилосно кон сите

Времето е најдобриот учител, критичар и доктор. Тоа е, исто така, суров циник и вечен победник. Дури и ако мислите дека сега победувате, само почекајте додека времето не се сврти против вас. На овие фотографии се гледа суровата реалност како времето влијае на нештата.

Моќен природен лек кој го подмладува срцето и ја намалува диоптријата

Ако имате голема диоптрија или страдате од аритмија на срцевиот мускул, задолжително треба да ја прочитате следната статија и рецептот со тинктура од глог, за која многу луѓе велат дека има позитивни ефекти.

Неверојатни „пред и потоа“ фотографии од луѓе кои драстично ги намалиле килограмите

Не е лесно да се изгубат многу килограми и да се остане мотивиран во целиот процес. Но мора да сфатиме дека иако сите луѓе се убави на свој начин, прекумерната тежина е опасна за нашето здравје. Овие луѓе решиле да стават крај на нивниот живот како „дебели луѓе“ и направиле вистинска трансформација.

Лек против кашлица, наменет за децата

Нашите најмили во овој период често имаат проблеми со кашлица, за да ги избегнете лековите обидете се со овој природен рецепт, оставен од нашите баби и мајки, да се справите со кашлицата.

10 едноставни начини да и дадете волумен на тенката коса

Сите сакаме густа коса со многу волумен како од рекламите за шампони. Вистината е дека за да се има таква коса треба да се придржуваме до одредени правила. Еве како секое утре да имате бујна коса со многу волумен.