Кажете КРАЈ на настинката и проблемите со црниот дроб со помош на овој рецепт од цвекло

Цвеклото е идеален зеленчук за секоја сезона. Го стимулира метаболизмот и ја подобрува функцијата на црниот дроб. Цвеклото содржи големи количини на витамин Ц, витамини Б1 и Б2, каротин, а исто така и минерали: калиум, калциум, натриум, фосфор, железо, сулфур и јод.

Само за 10 минути кожата околу очите станува свежа! Кажете им збогум на подуените очи и темните кругови!

Избришете ги трагите од уморни очи, додавајќи доза кафе кон вашата утринска нега на кожата. Додека пиете утринско кафе, искористите го за подготовка на домашна маска за подуени очи. Подгответе се за сјај во очите, бидејќи кафето одлично продира во кожата. Кофеинот делува како диуретик да се намали отокот и подуеноста, додека антиоксидансите на кафето […]

8 работи кои бремените жени ги прават, но не признаваат

Да очекуваш дете е едно од најпрекрасните чувства во светот, иако мора да се промени начинот на живот за 9 месеци. Постојат одредени работи кои бремените жени тајно сакаат да ги прават, но никогаш не би си признале. 1. Јадете храна која не треба Има листа со храна кои бремените жени не треба да ја […]

Хороскоп за денес, 28 април

Овен За да бидете сигурни во вашиот успех, проширете ги информациите, така што ќе се консултирате со вистинските луѓе. Влијае некоја негативна енергија кај сите. Овој ден ќе се покаже доста напорен, исполнет со разновидни и спротивставени емоции. Бик Тоа што некој ќе сака да направите нешто, воопшто не значи дека треба да му ја […]

Еве како да се ослободите од досадните болки во коските (при промена на времето)

За да ги ублажите болките во коските можете да користите неколку од овие природни лекови: Мајчина душица За поуспешно лекување, можете да ја додадете во храната, но може и да пиете чај од неа. Ѓумбир Направете чај од ѓумбир, оставете да отстои 15 минути во вода, а потоа испијте го. Лаванда Смирувачкиот мирис на лаванда […]

Неколку ефективни Бабини лекови

Речиси секој ден читаме за совети кои ветуваат дека ќе ги направат нашите животи полесни. Некои од нив се навистина ефикасни, а некои дури не се ни блиску до нашите очекувања. Ние подготвивме за вас неколку совети , кои биле користени уште од нашите баби и дедовци. Компири против каснување од пајак Можеби звучи чудно, […]

Вториот живот на старите фармерки

Претворете ги старите фармерки во нешто корисно. Еве неколку идеи: 1. Организатор 2. Перница 3. Кутија од ткаенина, во која може да го носите јадењето на работа 4. Малку луда, но прекрасна идеја за саксии 5. Нов тапацир за стариот стол 6.Кошница – организатор 7. Лигавче за бебето 8. Килим за ходникот 9. Необични мебели […]

5 причини зошто треба да се јаде млад кромид

Младиот кромид има антибактериски својства и штити од воспаленија, помага при настинки и е одличен за подобрување на варењето на храната. Еве 5 причини зошто треба да се јаде млад кромид: Го штити срцето Младиот кромидот е богат со антиоксиданси кои ги штитат клетките од оштетување, предизвикано од работењето на слободните радикали. Покрај тоа, кромид […]

Јариња стари еден ден учат да скокаат

Најслаткото нешто што ќе го видите денес

Фото – модели со големи очи

Уметникот Кели Робитај ги комбинира фотографијата и фотошопот за создавање на овие прекрасни дела.

Хороскоп за денес, 27 април

Овен Можностите за деловни достигнувања се извонредни. Ако сте доволно концентрирани во остварувањето на своите планови, денот ќе биде доста профитабилен. Направете нешто убаво за партнерот. Може да изберете мал подарок. Бик Денес може да имате некои расправии со партнерот. Тој сака сè да е полесно и побрзо, а вие имате друго мислење. Може да […]

Цимет и каранфилче-Супер комбинација за намалување на шеќерот во крвта!

Трите главни симптоми на дијабетес се зголемување на тежината, постојано чувство на глад и стомачни проблеми.

Исчистете ги белите дробови со помош на овој едноставен рецепт

Најчестите болести се астма, бронхитис и различни видови кашлица. За среќа, постои еден рецепт кој помага за чистење на белите дробови.

Рузмаринот е одличен начин да ги решите дигестивните проблеми!

Активните состојки во лисјата на рузмарин се: етерично масло, танини, горчливи материи и други. Тие помагаат за спазмолитичното, бактерицидно и антивирусно дејство на билката. Чајот од рузмарин е доста ефикасен лек против дигестивни проблеми. Тој ги ублажува стомачните грчеви и помага при болести на желудникот и жолчката. За да си го приготвите, ставете вода во […]

Како да постапите со човек кој само што доживеал срцев удар?

Доктор Џон Кристофер тврди дека само со еден потег може да го спасите животот на човек кој добил срцев удар. Според лекарот, доволно е само во секое време дома да имате црвена сол, од лути пиперки. Ако човекот кој преживеал инфаркт е свесен, веднаш дајте му чаша со вода во која сте ставиле лажичка од […]

Ефикасен рецепт против кашлица и заболувања на белите дробови

Ако страдате од некоја белодробна болест или кашлица, пробајте го овој лек. Тој нема да ви наштети во никој случај, бидејќи ги содржи сите природни состојки.

7- те смртни гревови според Ганди

Постојат 7 смртни гревови според Махатма Ганди – индиски адвокат, политичар, пацифист, борец за човекова слобода и духовен водач на индиското движење за независност, што во 1947 година го доведува до крај британското владеење во земјата.

Тинктура од глог ќе ви го подбри видот, но е одлична и за срцето

Во народната медицина најпрво глогот започнал да се употребува како средство против срцеви заболувања, но тој има употреба во повеќе области. со тинктурата од глог вашиот вид ќе стане подобар и ќе можете да и кажете збогум на големата диоптрија.

Рецепт од ореви и мед, како одлична комбинација за сите заболувања на тироидната жлезда

Тироидната жлезда е жлезда која наликува на пеперутка, сместена во предниот дел на вратот, веднаш под Адамовото јаболко. Таа произведува тироидни хормони. Овие хормони го регулираат метаболизмот во телото и имаат влијание врз растот и други важни функции во организмот.

Бубрежните заболувања се минато со овој домашен рецепт од коприва

Копривата е една од најздравите растенија кои постојат и се на располагање на луѓето. Таа се користи за лекување на голем број заболувања, особено бубрежни заболувања и анемија. Овој рецепт е многу едноставен и лесен за подготовка.

Фотошоп мајстори со смисла за хумор

Нивните смешни ремек дела постојат само за да ви го разубават денот.

Хороскоп за денес, 26 април

Овен Колку помалку се занимавате со непотребни работи, толку подобро. Во денешниот ден Овните ќе реализираат некои идеи и ќе ги постигнат своите цели, но во услови на многу труд до последен момент. Не се откажувате од своите намери, кои може да ви донесат значителен напредок на професионален план. Вечерта е време за емоции со […]

Неколку трикови кои ќе Ви заштедат пари

1. Чувајте ја правилно храната Ставете во фрижидер: јаболка, кајсии, брокула, сливи, краставици, карфиол, марула и др. Чувајте однадвор: праски, авокадо, кајсии, банани, лубеници, домати. Држете на ладно и темно: компири, кромид, лук. Чувајте ги одделно, за да не ги апсорбираат вкусовите. 2. Држете ги производите на видно место Добра идеја е да ја чувате […]

Откако мојот пријател ми го кажа овој трик, јас веќе не ја плевам градината

Плевењето е едно од најдосадните работи, но постојат средствa, за борба против нив. Да се шетате секое утро по прекрасната тревник е задоволство. Но за да изгледа атрактивно зелената трева, треба да се потруди човек, бидејќи е потребно редовно да се искоренуваат нејзините главни непријатели – плевелите. Дури да ги корните секој ден, тие повторно […]

7 сигурни знаци дека му се допаѓате

За да дознаете што мисли за вас еден маж, треба само да го набљудувате. Независно од тоа што зборува, гестовите можат да го издадат многу повеќе за неговите вистински намери. 1. Jа мести својата коса На овој начин мажите често се обидуваат да си дадат доверба. Кога ќе видиме привлечен човек, ние инстинктивно се обидуваме […]

Девојка или череп? Она што го гледате, открива многу за вас

Без да мислите долго и без да ја анализирате сликата, фокусирајте се на она што прво ќе го видите и прочитајте го вашиот одговор подолу. Череп Вие сте кревка и трпелива личност. Надарени сте со способност да ги разбирате другите. Имате силно изразено чувство за емпатија. Знаете како да добиете идеите и размислувања, и истите […]

Неколку совети за поудобен дом

Немате потреба од скап спа викенд или одмор, за да се чувствувате смирено и опуштено. Наместо тоа ви нудиме да ги примените овие 14 совети со кои ќе го претворите својот дом во удобно катче, каде што ќе може да се релаксирате после тешкиот работен ден. 1. Создадете пријателски, најубав салон Првите впечатоци (како масичка […]

Рецепт со вино и магдонос ќе ви помогне да се ослободите од болките во срцето

Виното и магдоносот ќе помогнат да се ослободите од болката во срцето и ќе ви го подобрат здравјето.

Прочистете ги цревата со овој домашен рецепт, препорачан и од лекарите

Со овој рецепт толку добро се вадат токсините од телото така што со редовна консумација дури може да спречи и рак. Најголемото количество токсини се наоѓаат во цревата, а поради овие токсини во телото се развиваат малигни заболувања.

Руска уметничка создава магичен накит инспириран од животот во село

Тајната тегла е мистериозна работилница создадена од вештите раце на Ана. Таа вели дека животот во село ја инспирира. Сите брошови и обетки се рачно изработени и создадени од полимер глина, органски кристали и скапоцени камења. Кутиите се украсени со пирографска техника и се чини дека се создадени за вештерки, за во нив да можат […]