10 замени за шеќерот со кои ќе си го подобрите здравјето

Првото нешто што сите лекари за здрава исхрана препорачуваат е намалување на шеќерот. Ние самите знаеме дека шеќерот е штетен за нашето здравје, но навистина ни е тешко да се откажеме од слатките. Сепак постојат алтернативи на шеќерот кои имаат одличен вкус, но исто така се одлични и за нашето здравје.

Овие огромни кучиња сѐ уште мислат дека се бебиња

Сите кучиња првин се мали и слатки и совршено се вклопуваат во нашите домови. Но тие растат и тоа многу брзо. Понекогаш можат да пораснат и прилично големи. Но, тоа не ги спречува да се свиткаат на најдоброто место во целиот свет… врз вас. Овие кучиња уште мислат дека се мали и сакаат да уживаат во прегратките на сопствениците.

Бајковита фотосесија со егзотични животни кои биле спасени од црниот пазар

Кога животните се продаваат на црниот пазар, тие ја губат слободата и во многу за жал случаи, нивните животи. “Онаму каде што се дивите нешта“ е прекрасна соработка помеѓу Наташа Вилсон различни животни наменети за продажба како домашни миленици на црниот пазар во Калифорнија, вклучувајќи и африкански Сервал, капучи мајмуни, па дури и австралиски кенгур . Величествените суштества се поставени веднаш до моделите кои носат облека со соодветна боја, со позадина инспирирана од природните живеалишта на овие животни.

Ова се навиките на луѓето од Азија поради кои тие секогаш се во одлична форма

Статистички, луѓето од Азија се најслабите на Земјата. Ќе речете „тоа е генетика“, но ќе бидете само делумно во право традициите и навиките, исто така, играат голема улога во тоа што овој народ е секогаш во одлична форма.

10 евтини начини да го претворите вашиот дом во удобно гнездо за живеење

Без оглед на тоа колку сме вљубени во атмосферата во нашиот дом секогаш бараме одредени промени. Иако целосното реновирање на домот може да биде прилично скапо, постојат начини на кои можете да ги реализирате вашите планови. Понекогаш минималните напори можат да создадат неверојатни резултати.

Вкусна диета со портокали која топи по еден килограм на ден, ја чисти кожата и го подобрува метаболизмот

Оваа диета е наменета за оние кои сакаат да ја намалат тежината, но и за оние кои имаат проблеми со варењето или нечиста кожа, бидејќи ја намалува апсорпцијата на мастите на природен начин. Ова е распоредот за тоа како треба да изгледа појадокот, ручекот и вечерата со оваа диета.

Корисни совети за полесно да се справите со изгореници од сонце

Често се случува да заборавиме да нанесеме крема за сончање, да останеме премногу долго на сонце или едноставно поради тоа што кожата ни е премногу чувствителна да добиеме изгореници од сонцето. Ова се неколку корисни начини со помош на кои ќе се справите со изгорениците, а овие продукти ги има во секое домаќинство.

Тестирајте ја Вашата ментална состојба со помош на Роршаховиот тест со мастило што го практикуваат психијатрите

Ова е истиот метод кој се користи и од страна на лекарите.

5 најдобри начини како сами да си ги избелите жолтите заби

Сите ние сонуваме да имаме совршена Холивудска насмевка. Сепак, не секој може да си дозволи да отиде кај стоматологот за да ги избели забите.

Овие видови на храна се ефикасни за согорување на мастите

Секој пат кога ќе видите супермодел веројатно се прашувате како тие имаат такви рамни стомаци и прекрасни нозе. Одговорот лежи во нивните опасни диети кои ги немаат сите основни хранливи материи. Од една страна, прекумерната абдоминална маст го зголемува ризикот од срцеви заболувања и треба да се ослободите од стомакот. Но, од друга страна, треба да престанете да се мачите себеси со таа целерска исхрана, бидејќи тоа е лошо за Вашето здравје.

Природна маска против опаѓање на косата

Нормално е да паѓа одредена количина на влакна од главата, тоа е резултат на обновувањето на епителното ткиво. Но доколку косата паѓа се повеќе и повеќе и престанува да расте, тогаш станува збор за здравствен проблем. Има повеќе причини за опаѓање на косата, како, неухранетост, грип, бременост, стрес, користење на преса за коса, неправилна грижа за косата и слично. Оваа природна маска со кокосово масло против опаѓање на косата ќе Ви помогне да ја вратите косата во првобитна состојба и да го подобрите нејзиното здравје.

Комбинација на минатото и сегашноста: Клисичните скулптури во Лувр добија нова модерна облека

Францускиот фотограф Лео Кајард соработувал со музејот Лувр за проект во кој тој правел класичните скулптури да носат „модерна облека“.

24 Драстични трансформации на познатите кои оставаат без коментар

Ние сме навикнати на ликовите на нашите омилени познати личности и не би можеле да ги замислиме на друг начин. Сепак понекогаш, некои од нив се менуваат драстично во текот на нивната кариера.

9 Важни симптоми на хормонален дисбаланс што го оштетуваат Вашиот изглед

Растот и развојот на човечкото тело во голема мера зависи од функцијата на хормоните. Овие ситни сигнални молекули се одговорни за нашето расположение, емоции, однесување, па дури и нашиот изглед.

Природен рецепт со кој ќе ги обновите коските и зглобовите

Кога старееме за жал најмногу страдаат нашите коски. Иако не може да се запре процесот на стареење сепак можеме со одредени природни состојки да ги ублажиме последиците и да си го подобриме здравјето. Овој природен рецепт ќе ви помогне да ја подобрите флексибилноста и еластичноста на зглобовите и колената, овозможувајќи Ви да се движите слободно.

18 илустрации кои ја покажуваат магијата кога живеете сами

Да се биде сам, може да биде повозбудливо отколку што очекувате ако ги видите придобивките и да научите да уживате во секој момент. Илустрациите на Јаонао Ма Ван Ас ги освоија срцата на многу луѓе во светот. Бидете фасцинирани од предностите на животот кога живеете сами.

11 Чудни и уникатни способности на женското тело

Мажите се од Марс, а жените се од Венера … Има барем некоја вистина во ова, бидејќи женските тела се прилично поразлични од машките. Еве неколку способности кои што жените ги поседуваат, а мажите можат само да сонуваат за нив.

18 илустрации кои ја покажуваат магијата на заљубувањето

Хуочеон Јонг е уметник од Јужна Кореја и таа создава симпатични и значајни уметнички дела. Оваа прекрасна ликовна уметност ќе ве натера да се насмевнувате секој пат кога ќе ги погледнете илустрациите.

Хороскоп за денес, 11 август

Овен

Првата половина од денот е погодна за извршување на сè што неодамна сте планирале. Непречениот процес на имплементација ќе им донесе на претставниците на Овен дополнителна доверба. Ништо нема да Ве спречи да го реализирате проектот до секој детаљ (ако е реален, се разбира).

Направете сами природен антибиотик кој ги убива сите инфекции во телото

Овој природен антибиотик ги убива сите несакани бактерии, вируси и габи во организмот. Всушност станува збор за супер комбинација од висококвалитетни и свежи состојки, кои ја стимулира циркулацијата и прочистува крвта.

10 Генијални трикови кои ќе го направат животот на секоја жена многу полесен

Секоја жена сака да изгледа убаво, дури и по непроспиена ноќ или пак напорен ден на работа. Овие неколку едноставни трикови ќе Ви помогнат секогаш да изгледате беспрекорно.

12 модни избори кои прават да изгледаме „евтино“

Кога станува збор за изборот на моден стил нема правилно или погрешно. Можете да одлучите да изгледате елегантно, рокерски, или кежуал. Единствено треба да внимавате да не изгледате „евтино“, а тоа нема никаква врска со цената на облеката. Често овие избори можат да Ви застанат на патот до беспрекорниот и модерен изглед.

Модата и патувањето споени во еден прекрасен проект

Нема жена која не сака фустани. За секоја пригода имаме специјален модел кој ја открива нашата природа, расположение, овозможувајќи ни да се чувствуваме женствени. Руската блогерка Нина многу сака фустани и патувања, таа ги комбинира овие две страсти во еден живописен проект наречен #mydressstories. Нина успеала да посети некои од најубавите места како Венеција , Израел, Црна Гора, Индија, Шпанија и други.

Генијален начин како да ги искористите старите кошули

Стефани Милер е учителка по ликовна уметност и мајка на четири девојчиња. Таа, старите кошули од нејзиниот сопруг ги претвора во прекрасни фустани за нејзините ќерки.

Хороскоп за денес, 10 август

Овен

Денес треба да ги ограничите очекувањата. Колку помалку очекувате од животот, толку задоволството ќе биде поголемо. Бидете сигурни дека не сте опседнати во обидот да заштедите пари. Денот не е погоден за купување на шминка, лекови, нарачка на масажа третмани и слично.

4 рецепти за ликер од млади ореви, кој стана многу познат поради лековитите својства

Оревите пред да созреат се одлични кулинарски задоволства, слатки и лековити. Во последните неколку години ликерот од млади реви е многу популарен. Тој е одличен за детоксикација на организмот, помага при проблеми со тироидната жлезда, го лекува грлото и стомакот, а исто така и подмладува. Изберете некој од овие 4 вида на ликер од ореви и почувствувајте ги неговите лековити својства.

22 Елегантни тетоважи кои ги рушат стереотипите за оваа уметност

Постојат многу брилијантни уметници во светот на тетоважите. На пример, делата на уметникот по име Хондам се направени од мали детали и привлекоа повеќе од 200.000 следбеници на Инстаграм. Некои од нив служеле и како начин за прекривање на стари лузни. Овие „воздушни“ цртежи се убава алтернатива на класичните тетоважи. Погледнете ги и одлучете која од нив го освои Вашето срце.

12 Секојдневни причини поради кои не можеме да заспиеме навечер и како да се справиме со нив

Доколку не спиеме добро и доволно, ќе почувствуваме голема доза на исцрпеност веднаш по будењето. Покрај тоа, ова е една од главните причини за зголемување на тежината.

Класика која никогаш не излегува од мода

Белата кошула е класика, која никогаш не излегува од мода и секогаш во неа ќе изгледате софистицирано и модерно. Еве неколку примери како да ја комбинирате.

Ситуации кои можат да ги разберат само мајките

Не е важно како го пиете кафе: топло или ладно. Најважно е да успеете да го испиете …