За што е корисен сончогледот?

Семки од сончоглед заземаат заслужна улога на супер храна. Може да се користат во рецептите за леб, салати, супи, солени јадења и десерти. Тоа е дел од повторното враќање на снегулките и семињата како здрави природни масти.

Секојдневни активности кои можат да го оштетат Вашиот ’рбет

Сè што се правите во свиткана положба му штети на нашиот ‘рбетен столб. Погледнете на кој начин можете да ги избегнете болки во ‘рбетот при секојдневните активности.

Дизни карактери на насловните страни од модни списанија

Уметникот Григориј Масурас ги заменува моделите со принцези од Дизни и други ликови. Со тоа создава неверојатен спој помеѓу Дизни карактерите и модата.

Што кажува обликот на усните за личноста на една жена?

Срце – облик

Жените со усни во облик на срце се романтични и имаат чувство на гламур. Тие се мошне креативни, енергични,

Хороскоп за денес, 28 јули

Овен

Денот ќе биде исполнет со променливи влијанија. Настаните околу Вас ќе се навидум мирни, но тоа не ги исклучува неочекуваните промени. Финансиската состојба исто така ќе биде нестабилна. Работното место ќе бара од Вас висока концентрација. Внимавајте на своето здравје.

Нестандардни употреби на таблети за машина за миење садови

Рерните се загадуваат со фантастична брзина. Не грижете се ако рерната ви личи на вистински пекол. Една таблета за миење садови ќе се соочи со сето тоа: изронете ја, измешајте ја во топла вода и исчистете ја темелно рерната и ринглите со неа. Не заборавајте да ја заштитите кожата на рацете со ракавици! Бидејќи таблетите се многу концентрирани, тие брзо се справуваат со загадувањето.

Жената која ги реконструира познатите фотографии на Инстаграм

Погледнете ги фотографиите од Селест Барбер – австралиски комичар позната по забавното реконструирање на познатите Инстаграм фотографии.

Вкусни и здрави палачинки со боровинки

Меки, вкусни и здрави палачинки со парчиња боровинки и арома на кокос.

Ефикасни маски за лице со кајсии

Сега е сезона на кајсиите, кои не се само исклучително вкусни, но и многу корисни за организмот. Во плодот се содржи големо количество бета каротин, кој игра улогата на антиоксиданс. Тој го зајакнува имунолошкиот систем и е корисен за очите, косата и кожата. Исто така кајсиите се често користени во козметиката.

Каков е таткото на моето дете?

“Како каков? Тој е најдобриот тато на светот! “. Сигурно е така. Но, погледнете ги различните типови татковци, тоа не е за да му ставите етикета дека е еден од нив, туку за да му помогнете да стане навистина Супертатко. Ако најдете црти од даден тип, тогаш пробајте да поработите во соодветната насока. Родителството е постојан процес на учење, нели?

Хороскоп за денес, 27 јули

Овен

Денес е прекрасен ден за нов почеток. Ќе бидете многу успешни. Не Ви треба преголемо внимание за финансиските прашања, побрзајте да дејствувате. Сепак премногу емоции нема да доведат до резултатите кои ги сакате, затоа бидете внимателни.

Фотографии кои ја покажуваат моќта на шминката

Зошто пластика, кога може шминка? Погледнете ги ови фотографии кои ја покажуваат моќта на шминката.

Фотографка ги претвори бебињата во мали Дизни принцези

За многу родители нивните ќерки се вистински мали принцези, но денес ќе ви презентираме шест новородени девојчиња кои навистина се претворени во принцези. Заслуга за тоа има фотографката Карен Мари. Таа самата е мајка на три деца и истовремено има свое фотографско ателје. Во последниот проект Карен успева да претвори шест новородени девојчиња во шест принцези – Ариел, Снежана, Аурора, Пепелашка, Бел и Јасмин.

Мебел од палети

Дали сте уморни од скапиот мебел кој зафаќа простор и се чини дека ја апсорбира светлината? Време е да пробате со мебел од палети, што ќе ви даде светлина и чувство на свежина во домот.

Домашен гел за туширање со кокосово масло и мед

Кожата треба да се негува со природни состојки, за да биде здрава. Кокосовото масло, медот и етеричните масла се многу погодни. Тие имаат својство не само да ја негуваат, но и да придонесат во квалитетното миење и хидрирање на кожата.

Со помош на овие производи можете да си направите домашен гел за туширање.

Тест: Што забележавте прво на сликата?

Погледнете ја сликата. Кое е првото нешто што го забележавте?

Хороскоп за денес, 26 јули

Овен

Прилично добар ден ќе имаат претставниците на овој Хороскопски знак. Месечината ќе Ви донесе повеќе стабилна и ефикасна работа. Направете си планови за иднината. Бидете подобри и отворени кон луѓето околу Вас. Грижете се за Вашето здравје и психа.

Волшебно средство за отстранување на целулитот – јаболков оцет

Целулитот е резултат од нездрав начин на живот и генетика.

Маски за лице со мед

Тоа е најпогодно за жени со сува кожа, која има потреба од итна нега. Ако лицето го има изгубено својот сјај и убавина, треба да се направи нешто во најскоро време. Токму оваа маска ја храни и ја дехидрира кожата.

Вкусна лубеница на скара

За време на летната сезона експериментирајте и насладувајте се на одличниот вкус на либеница на скара.

Дознајте кои се 10-те плодови во кои нема шеќер

Иако шеќерот кој доаѓа од овошјето и зеленчукот не штетен, сепак добро е да се знае во која храна шеќерот воопшто не е присутен.

Хороскоп за денес, 25 јули

Овен

Денес активностите ќе бидат диктирани од Вашите навики. Иако не сте особено среќни од моменталната ситуација, нема да имате желба да поправите што и да било. Во личниот живот работите не се развиваат според планот, а во забавата денес ќе бидете доста ограничени.

Храна и пијалаци кои го расипуваат расположението

Конзервирана храна Многу побрзо и полесно е да отвориме такво пакување и да уживаме во омилено јадење. Но преку консумирање на конзервирана храна, прифаќаме и големо количество бисфенол – А (BPA). Тоа е хемикалија која се користи за изработка на амбалажа за храна. Докажано е дека честото изложување на оваа хемикалија може да доведе до […]

Пливањето го развива мозокот кај бебињата

Не чекајте детето да порасне за да го научите да плива, всушност дури и не чекајте да стане дете, додека е мало бебе препуштете му го задоволството од водениот спорт.

Како да го исчистите восокот од Вашиот омилен свеќник?

Некои го ставаат свеќникот под млаз на топла вода, но ако остатокот од восокот е многу или е на дното на свеќникот, чистењето со топло може да биде комплицирана работа.

5 знаци дека сме дехидрирани

Најочигледен симптом за дехидрација е жедта. Многумина се склони да ја мешаат жедта со глад, а кај пушачите сигналните системи се нарушени. Кои се симптомите кои ќе ви покажат дека на вашето тело му треба вода?

Како да ја сочувате бојата на облеката подолго?

Кога следниот пат ќе ја пуштате машината за перење алишта, додадете кон прашокот и една кафена лажичка црн пипер.

Хороскоп за денес, 24 јули

Овен

Денес ќе бидете исклучително зафатени. Работата ќе Ве освои и нема да имате ни минута спокојство. Во тоа нема ништо лошо. Ќе Ви се одрази добро, за да ги завршите задачите кои сте ги почнале. Ќе се судрите со некои финансиски и битни проблеми. Тие може да се покажат клучни при донесувањето на одлуки поврзани со професионалниот и личен живот.

Фотографии кои ни ја покажуваат убавината на светот

Природата и луѓето се доста талентирани уметници. Понекогаш, за да се добие вистинско ремек дело не треба да бидете многу добри со четката или со фотоапаратот.

Мед и лук – најздравата комбинација

Уште од антиката медот и лукот го нашле своето посебно место во лекувањето на различни болести или моментални болки, подобрување на целокупното здравје, а според некои тие се дел од тајната на долговечноста. Разгледани одделно тие имаат голем број здравствени придобивки и содржат важни хранливи елементи како витамини, минерали. Но, погледнете какви придобивки Ви обезбедуваат кога се во комбинација.