Ослабете со еднолична храна: јадете само таратур!

Овој начин на исхрана, можеби е невообичаен, но се практикува само 10 дена и носи позитивни резултати. Диетата потекнува од традиционалните Петрови пости, кои започнуваат 2 недели пред христијанскиот празник Петровден, кој се празнува на 12 Јули. Во минатото кога луѓето се занимавале со земјоделство, во топлите летни денови приготвувале ладна супа, составена единствено од […]

Лимон – за утро без главоболка и за мирен сон!

Лимонот е цитрусно овошје, богат извор на витамин Це, витамин Бе, калиум, фосфор и магнезиум. Природниот вкус е кисел, истовремено освежува и благотворно делува врз човековиот организам. Во домаќинствата се користи како додаток на пијалоци, чаеви и одредени видови јадења. Како идеален антиоксиданс, ви претставуваме 2 начини како да го конзумирате наутро и навечер, со […]

Брзо и вкусно: Печени јуфки готови за еден час

Јуфките се традиционални македонски тестенини, кои многумина жени сеуште ги прават во домашни услови. Иако во последно време можат да се купат и готови, но традиционалниот вкус е сепак незаменлив. За ова јадење нема потреба да вложувате многу труд. Потребно: 500 гр. јуфки 1 л. кисела вода 2 јајца сирење по желба Зачини: сол по […]

Сенка за очи во кафена боја – идеална за секоја прилика

Ви претставуваме една вообичаена боја, за која веруваме дека ќе се согласите дека е прва на листата во изборот на соодветна боја на сенка за очи. Неколку чекори како идеално да ги истакнете очите, со нежни нијанси на кафена боја.

5 чекори до идеален тен на кожата на лицето

Убавата кожа на лицето е идеална подлога за секоја шминка. Припадничките на понежниот пол се обидуваат да ја задржат природната убавина и мекост на лицето со помош на безброј скапи препарати и третмани. Но, тие несекогаш оставаат видливи резултати. Ви претставуваме неколку чекори како да ја постигнете идеалната свежина, боја и тен на кожата на […]

Оној што ги троши своите пари на искуства наместо на материјални работи, ќе биде посреќен

Шопингот не прави среќни. Сите знаеме дека барем со еден купен производ се активира чувството за среќа. Сепак, тоа кратко трае. Она што нè прави многу посреќни на долг период, не се новите патики или чанта која од секогаш сме ја сакале, туку искуствата. Без разлика дали тоа се концерти, скок со падобран, патување… Вредноста […]

Абортусот е деликатна тема, но оваа невообичаена пракса во Индија е уште пострашна

Темата за абортус се почесто се среќава со позитивни и негативни критики. Во САД оваа тема се повеќе е оспорувана, слична е состојбата и на Европскиот Континент. За разлика од нив, во Индија годишно се уништуваат 5 милиони феуси. Овие одлуки не се оспорени од индиските власти, напротив постои едно убедување кое е поделено врз […]

Работите од дома? – Неколку совети како да си ја разубавите домашната канцеларија

Современиот начин на живеење допринесе многу професии да постанат мобилни, како пишување, водење електронска архива, преведување, трансакции, продажба итн. Оттаму и потребата да се одвои одреден простор во домот каде ќе можат да се извршуваат професионалните обврски. Најчесто тука е поставена работна табла со компјутер, но ве советуваме да воведете неколку промени во просторот кои […]

Погледнете што направи овој човек во својот двор

Направете си сами нестандарден, удобен и пријатен кревет за Вашиот двор со природна трева. Следете ги инструкциите.

4 бои во изборот на гардероба кои можат да ве направат попривлечни!

При изборот на соодветна гардероба најдобро е да се чувствувате удобно, но треба да признаете дека важно е и каков впечаток ќе оставите пред останатите. Секоја дама сака да се придржи до младешкиот изглед, па затоа ви претставуваме 4 бои кои ќе направат да изгледате попривлечни и младолики. Овие 4 бои докажано подмладуваат: 1. Тиркизна […]

Сите ми се подсмеваа дека собирав најлонски кеси, но кога видоа што направив се изненадија

Техниката на плетење на најлонски кеси не се разликува од вообичаеното плетење, се разликува само конецот. За да направиме најлонски конец, потребно е да го исечеме најлонот како на сликата. Лентите внимателно се поврзуваат и се мотаат во клопче Најдете соодветна игла, шема и почнете со плетење Еве неколку производи: Килим за во бањата или […]

Домашни лекови против сува кашлица

Сувата кашлица може да биде предизвикана од настинка, а може да се јави како резултат на иритирана слузокожа на грлото. При нејзина појава најчесто се конзумира мед или топол чај со мед, но еве 2 рецепти кои можат исто така да помогнат при иритирано грло. 1. Сируп од мед и црна ротквица Потребно: 1 лажица […]

Бидете уникатна на вашата свадба со прекрасен бидермаер

Кога се спремала за својата свадба, оваа девојка сакала да има букет од хартија, кој си го направила сама. Сега својата техника ја има усовршено и букетите имаат подобар квалитет. Овие бидермаери се многу издржливи. Можете да го дадете на Вашата ќерка и тоа да стане семејна традиција.

Прекрасни цртежи со пенкало

Овие цртежи се направени со пенкало. За секој цртеж уметникот птрошил околу 100 часа. Се надевам ќе ви се допаднат!

Се наведнав за да го кренам детето и ме пресече страшна болка во грбот

Болката во грбот, популарно позната како ишијас е концентрирана во долниот дел на грбот, помеѓу колковите и нозете. Се појавува како притисок или поради иритација на централниот нерв. Се почесто луѓето бараат начини како да се справат со оваа болка со помош на лекарски препарати чие дејство е привремено. Од друга страна, докторите препорачуваат вежби […]

Dolce & Gabbana реализира линија на кујнски апарати декорирани со Сицилијански мотиви

Италијанската модна куќа Dolce & Gabbana ги здружија силите со Италијанскиот производител Smeg за да ја создадат оваа примамлива линија на апарати за домаќинство инспирирани од традиционалните сицилијански мотиви и дезени. Палетата на производи се нарекува “Сицилија е мојата љубов” и неодамна беше презентирана на Миланската недела на дизајн 2017. Сите производи се украсени со […]

Одвај го движев телото, се додека не направив неколку промени и тоа без диета!

Брзиот начин на живот и секојдневната трка со времето можат да направат драстични промени во организмот и метаболизмот. Ви претставуваме неколку природни начини како да обезбедите побрз метаболизам и да се чувствувате активни. 1. Јадете почесто, неколку пати на ден во мали порции Распоредот во внесувањето храна нека ви биде проследен со 5 мали оброци. […]

Хороскоп за денес, 19 април – Убави вести за 4 Хороскопски знаци

Овен Оваа среда нема ништо посебно за Овните, ќе биде како и секој обичен ден исполнет со радост и проблеми. Вие сте позитивно расположени спрема сите околу Вас и сакате да дојдете до некои информации. Но бидете внимателни, бидејќи може да се соочите со лицемери. Бик Повеќето од Вас денес ќе добијат пријатни вести од […]

Домашна крема за проширени вени и испукани капилари

Проширените вени настануваат како резултат на проблеми со циркулацијата на крв во крвните садови. Најголем виновник за тоа е положбата на седење или стоење, како и намалената физичка активност. Кај некои жени тоа се случува по бременоста, но независно од причинителите, оваа појава доколку не се третира може да доведе до посериозни компликации. Затоа ви […]

Како жените низ историјата ги отстранувале влакната од своето тело?!

Општо е прифатено дека припадничките од понежниот пол практикуваат да ги отстрануваат влакната од своето тело. Некои сметаат дека тоа се прави од хигиенски причини, некои од естетски. Но дали тоа се практикувало во историјата? Како тогаш жените вршеле популарно кажано, депилација или епилација. Во каменото доба, мажите и жените имале подеднакви мислења, дека на […]

Нов тренд за оваа пролет: Сигурно ќе ви се допадне!

Фармерки и панталони со везови и принтови, најчесто со весели мотиви. Мотивите од природата ги красат овие женски здолништа, меѓу нив на прво место цветовите, а по нив и пеперутките. Моделите се различни, од панталони со висока половина, до широки парчиња и фармерки со излитени елементи. Погледнете ги и кажете ни дали ви се допаднале:  

Брзо и вкусно: За оваа пица не ви е потребно посебно тесто

Во последно време се почесто се случува да се прават брзи јадења, како би се заштедило време. Пицата е едно од омилените брзи јадења, ја сакаат и малите и големите. По оригиналните рецепти тестото за пица треба убаво да се замеси за да ја добие посакуваната мека и сочна структура. Ви претставуваме еден алтернативен начин, […]

Небесно – сина боја на вашите очи! – Смел потег за драматичен изглед

Во овој видео туторијал ви претставуваме една необична комбинација на три бои, црна, зелена и  сина, кои истовремено даваат необичен спектакуларен изглед. Ви предлагаме да погледнете.

Ништо не е случајно: 8 начини како да дознаете дека сте ја запознале сродната душа!

Во животот многу различни луѓе си одат и доаѓаат нови, некои се задржуваат подолго но некои пократок период. Понекогаш се случува да запознаете личност која од првиот момент ни се чини блиска, дури и делува како да се познавате подолг период. Популарно кажано тоа е сродна душа со која пронаоѓате многу сличности. Со таа личност […]

Неодоливо и романтично: Марама во вашата коса

За дамите кои имаат бујна фантазија и безброј идеи како да го дополнат својот изглед во пресрет на топлите, сончеви денови. Кога е во прашање изгледот на косата, секоја дама ќе се сложи дека има периоди кога сака да ја негува и украсува со интересни додатоци. Ви претставуваме 10 начини како да поставите марама како […]

НАНЕ – чудесната билка со безброј лековити својства!

Нането, познато уште како мента е вид на цветно растение кое расте во услови на континентална клима. Во наши услови е распространето по високите планински предели и ливади. Во исто време нането е една од традиционалните лековити билки и намирник кој буквално е присутен во секое домаќинство. Ова се неговите лековити својства: Помага при настинки, грип, […]

Природен лек за кашлица предизвикана од пролетни алергии

Пролетта е најубавото годишно време, со широка палета на бои распрскани по површината на земјата, прекрасни мириси на растенија и цветови кои цутат. Во исто време овој период на климатски промени, може да предизвика потешкотии при дишењето и сува кашлица. Со таа цел ви претставуваме еден ефикасен начин на кој можете да ја ублжите кашлицата, […]

Не трошете повеќе пари за педикир: Овие 2 состојки од кујната ќе го решат проблемот со испуканите пети

Сувата и испукана кожа на петите се проблем со кој се соочуваат дамите во топлите месеци. Сувата кожа на петите е непријатна за гледање кога нозете се боси во отворени сандали и апостолки. Покрај непријатниот изглед, доколку пукнатините се подлабоки може да предизвикуваат болка, а во потешки случаи и иритација на кожата.   Ви претставуваме […]

Чај од ајдучка трева како природен сок и домашен лек кој го штити организмот од многу болести

Ајдучката трева е стеблесто растение кое расте во услови на континентална клима. Распространета е низ цела Европа, најмногу на суви и умерено влажни области, ливади, пасишта и шуми. Нејзините листови се берат до есен и познато е дека содржат многу лековити својства.  За време на цветањето, таа содржи 1% етерично масло, влавоноиди, витамин К, горчлива материја […]

Засекогаш заедно: чанти со животни во џебот

Си купив машина за шиење и со помош на мајка ми го почнав мојот бизнис. Иако овие животни не се живи, јас се чувствувам исполнето, бидејќи мојот сон од детството беше да работам со животни. Луѓето ми праќаат слики од своите миленици  и јас ги цртам на чантата. Сега секогаш можете да ги носите своите […]