2 состојки и ќе имате домати и за „извоз“, нема да знаете што да правите со толку многу плодови

Вкусот и квалитетот на доматите зависи од соодносот на шеќери и киселини. Колку помалку киселини, а повеќе шеќери содржат, толку побогати ќе бидат нивниот вкус и структура.

На тинејџерка ѝ се уништи сонот, откако фустанот за матура што го порача од Интернет, пристигна и воопшто не беше тоа што го очекуваше

17-годишната девојка започнала да плаче кога пристигнал фустанот од 127 евра што го порачала од Интернет и изгледал многу поразлично од оној на фотографиите.

5 заболувања кои ќе ги спречите со консумирање на само 1 шолја кафе на ден

Човештвото консумира до 2 милијарди шолји кафе секојдневно. Пресметано, тоа значи 4 килограми кафе годишно за секоја личност. Општата тенеднција е дека употребата на кафето во светот непрекинато расте.

Бракот може да ве спаси од најголемиот проблем во денешницата, според науката

Добра вест за оние кои планираат да стапат во брак или подолго време се двоумат да ја донесат оваа одлука. Прочитајте во продолжение за што станува збор.

23 лесни и брзи начини да ги здиплите вашите работи: Од облеката до прекривките во домот

Летото е прекрасно годишно време и време за одмори и патувања. Но, сите знаеме дека подготовките, односно пакувањето на потребните работи може да биде навистина најнеомилена и здодевна активност.

16 славни дами кои може да ви помогнат во одлуката, доколку се двоумите да си направите шишки

Иако славните ѕвезди постојано експериментираат со нивниот изглед, се чини дека шишките им се најомилениот храбар чекор што го превземаат што се однесува до промените во фризурата.

17 стари фотографии од славните дами за инспирација како да ги носиме омилените летни фустани

Финото топло време веќе е тука, па зошто да не се малку летно инспирираме од најголемите модни икони, за тоа како да изгледаме гламурозно, без многу труд, во омилените летни фустани.

14 пара на очила, со кои ќе плените во текот на целата година: Најомилените модни тенденции за 2019-та

Летото веќе стапи на сцена, а со тоа и прекрасното време. Но, колку и да уживаме во истото, потребно е соодветно да ги заштитиме нашите очи од влијание на сончевите зраци. Нема ништо подобро тоа да го направиме воедно и на моден начин.

Овој природен напиток го чисти телото од токсични материи. Неговата подготовка ќе ви одземе само 2 минути, а неговото дејство е за цел живот!

Следниот напитокот за детоксикација, ја има способноста да го прочисти телото и да ги отстрани сите токсични материи кои се наоѓаат во организамот.

Малку лук, ореви и мајонез и кралот на сите сосови е готов! Смеса со којa ќе ги трансформирате сите ваши јадења во вистински специјалитети

Луковиот сос се смета за крал на сите сосови и е најчесто употребуваната смеса ширум светот, благодарение на која јадењата стануваат чудесни и повкусни.

Исповед на кумата: „Во пликот ставив 60 денари, а потоа невестата на свадбата нè изненади со една неочекувана постапка“

Опишаната сцена се случила токму за време на свадбата, соопштува анонимната жена, кога се омажила нејзината најдобра пријателка претходниот викенд, а таа била поканета да биде кума.

6 ампули од аптеката во шампонот и крај на косопадот, сувите краеви и оштетената и безживотна коса- домашен третман со извонреден ефект

Секоја втора жена се соочува со тие проблеми: Недостаток од волумен, безживотна текстура на косата, суви краеви, косопад. Наместо да брзате кон фризерскиот салон за некоја скапа процедура со сомнителен резултат, отидете во аптеката.

ТЕСТ: Изберете круна и откријте каква кралица навистина сте

Погледнете ги добро раскошните круни? Која од нив би сакале да ја пробате и би ја носеле кога би владееле со кралскиот трон?

20 славни дами чија природна коса дефинитивно не е тоа што сме очекувале

Славните ѕвезди толку често ја менуваат фризура, како што ја менуваат и облеката и стилот на црвениот тепих. Сепак, тоа е и дел од нивната професија, особено на актерките, чија задача е да глумат повеќе личности.

Овие 5 хороскопски знаци ги мразат промените и воопшто не им се допаѓа кога некој се обидува да ги промени

Промената може да биде застрашувачка за дел од луѓето. Затоа некои претпочитаат нештата да си останат исти и прилагодувањето кон новите ситуации, не им е најомилената активност.

15 фотографии кои покажуваат како славните машки модели го поминуваат летото

Без разлика дали се забавуваат на Ибица или одбрале да се релаксираат крај езерото Комо, овие 15 славни машки модели навистина знаат како да уживаат во најубавата сезона- летото.

7 видови на храна, кои треба да ги консумирате по 40-та година, доколку сакате да бидете здрави и полни со енергија

Навикнати сме да се грижиме за надворешниот изглед, косата и фигурата, при што често забораваме дека здравјето и убавината започнуваат од внатре.

Исповед на една бремена жена: „Забременив од женкар, кој е вљубен во друга“

Следува една вистинска и многу тажна приказна на несреќно вљубена жена која реши својата приказна да ја сподели јавно со сите нас, притоа задржувајќи го правото на анонимност.

„Постојат илјада начини на приготвување на тиквички, но за мене ова се највкусните- летни ражничи кои се топат во уста!“

Постојат илјада и еден начин за подготовка на тиквичките- омиленот зеленчук на сите, особено во топлиот летен период, бидејќи лесно се комбинира со сè, а неговиот вкус е секогаш ароматичен и богат.

8 ефективни начини како да го спречите чувството на зашеметеност, за само 5 минути

Кога постојатно живеете под притисок и сте во постојана трка со времето умот и телото стануваат исцрпени, а вашиот живот, а со тоа и секојдневието станува потешко од вообичаеното.

Која фризура беше во мода, во твојата година на раѓање

Фризурите навистина имаат голема улога во нашите животи, а истовремено ја одбележуваат историјата и културата од моден аспект, низ годините.

Како да го исчистите златото и среброто во домашни услови: „Прстените ми станаа како нови, само ги потопуваш и чекаш“

Кутијата за накит можеби ви стои подалеку од кујната, но токму во кујната се наоѓаат состојките кои ќе ви помогнат да го исчистите вашиот сребрен и златен накит.

Најефикасниот напиток за топење на килограмите: Верувале или не, содржи помалку од 10 калории

Летото е сезоната во која сите се трудиме да изгледаме најдобро, особено за на плажа, но тука е вагата која може да нè разочара, и покрај тоа што сме вложиле огромен труд во применување разни диети.

10 едноставни јога техники кои се особено одлични за женското здравје

Состојбата на грбот и циркулацијата на крвта во карлицата се темелите на женското здравје. Нарушената крвна циркулација и лимфна функција, може да предизвикаат бројни различни видови на заболувања.

Традицијата стара половина век продолжува: Еве што ќе се случува на „Галичка свадба 2019“

И оваа година, од 12-ти до 14-ти јули, по 46-ти пат, на падините на планината Бистра, во живописниот Галичник, ќе се одржи традиционалната културно-сценска манифестација Галичка свадба.

15-те најмодерни панталони за оваа година: Удобни дизајни кои ќе го трансформираат вашето секојдневие во гламурозно!

Моментално се наоѓаме во најубавата сезона за разиграни и гламурозни модни комбинации. Така на пример, панталоните во боја се одличен начин како да излезете од монтонијата и да го трансформирате вашето секојдневние во гламурозна приказна.

„Не сте дебели, но имате подуен стомак“: Природен моќен еликсир со кој ќе го решите проблемот за буквално една ноќ

Можеби и не сте свесни дека во вашиот организам демнее хеликобактер пилори- сприалните видови на бактерии, кои надразнуваат различни делови од стомакот и дванаестпалечното црево.

Бојата на урината открива многу за вашето здравје: Розева може да биде индикатор за рак, а кафеавата- проблеми со бубрезите

Мокрењето е сосема нормална и природна потреба и начин на кој нашето тело го исфрла вишокот течности од организамот. Но, ретко кога навистина го слушаме „гласот“ на урината, а таа има многу што да каже за нашето здравје.

11 корисни трикови за убавина, кои ќе ви бидат од голема помош во последна минута, кога сте во трка со времето

Имате премногу обврски и премалку време за дотерување? Без грижи, ова видео е тука да ви помогне! Како да го решите проблемот со масното лице, како лесно да ги направите контурите на лицето или да споите две бои за совршено уникатен кармин.

Рецепт за вкусна салата која ќе им помогне на жените да ги решат хормоналните проблеми и нарушениот баланс на естрогенот

Овој деликатес ќе ви овозможи да уживате во неговиот богат вкус, притоа задоволството ќе биде поголем, знајеќи дека истиот го подобрува вашето здравје и го нормализира нивото на хормоните.